Wysokość emerytury rolniczej wciąż poniżej oczekiwań?

Wysokość emerytury rolniczej wciąż poniżej oczekiwań?

Wysokość emerytury rolniczej wciąż budzi zastrzeżenia. Rolnicy szukają pieniędzy gdzie indziej. Przeczytaj, co sądzą o obecnych emeryturach

Wysokość emerytury rolniczej nie budzi radości rolników. Dlatego szukają innych dróg zabezpieczenia swojej przyszłości. Jaki był rok 2016 pod względem emerytur rolniczych?

Wysokość emerytury rolniczej

Sytuacja polskich emerytów nie należy do łatwych. Często świadczenia, które otrzymują, nie wystarczają na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Nie inaczej jest w przypadku rolników. Średnia emerytura rolnicza wypłacana przez KRUS w 2016 roku wynosiła 1182,83 zł brutto. Dla większości osób nie jest to suma zadowalająca, chociaż i tak o 0,3% wyższa w porównaniu do 2015 roku. Czy rolnicy szukają innych źródeł dochodu?

Wysokość emerytury rolniczej

Kwota świadczeń emerytalno-rentowych z KRUS w 2016 roku (w %).

W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie udaliśmy się na forum Agrofoto, na którym nastroje względem emerytury rolniczej nie są optymistyczne:

Emerytura to trudny temat, ale warto założyć sobie jakieś konto obok żeby trzymać tam pieniążki. Ja staram się mieć dodatkową emeryturę ze środków odkładanych w PKO. Chyba najlepszy sposób na spokojne przeżycie emerytury – pisze użytkownik Szkudson.

W tym samym wątku użytkownik katter pisze:

Najlepiej jest odkładać samodzielnie Na Waszym miejscu nie ufałbym państwu. O wiele lepiej jest odładać kasę samodzielnie na ofe. Albo też na lokacie (wtedy oprocentowanie jest wyższe ale obowiązuje nas podatek belki)

Ten post uświadamia nam błąd, jaki popełnia wielu z nas. Należy pamiętać, że pieniądze przechowywane w ramach OFE są nadal traktowane przez państwo jako zabezpieczenie emerytalne. Pieniądze, które tam wpłacamy są do nas indywidualnie przypisane, można je też przenieść do innego funduszu lub odziedziczyć. Prawdą jest jednak także, że nasze środki z OFE mogą zostać przekazane do ZUS. Sytuacja taka miała już miejsce w 2014 roku, kiedy w życie weszła ustawa zmieniająca zapisy ustaw regulujących funkcjonowanie otwartych funduszy emerytalnych.

Średnia emerytura rolnicza wypłacana przez KRUS w 2016 roku wynosiła 1182,83 zł brutto

Samodzielne oszczędzanie to konieczność

Użytkowniczka SemaCatalova również zabiera głos w sprawie:

Moim zdaniem dodatkowa emerytura to jest wymóg, sama odkładam od kilku lat na koncie pko pieniążki. I myślę, że to dobry sposób oszczędności – pieniędzy nie opłaca się wyciągać z konta, ale za to możesz manipulować nimi np na giełdzie, co też przy dobrych wiatrach może się nieco pomnożyć kwota.

Sytuacja emerytów w Polsce

Średnia emerytura w naszym kraju w 2016 roku wynosiła 2086, 35zł brutto, czyli więcej niż KRUS oferuje rolnikom. Emerytury i renty pobierało w sumie około 8 909 tysięcy osób. Wśród tych osób było około 1 194 tysięcy ubezpieczonych w KRUS (o 0,7% mniej niż w 2015 roku). W większości województw w 2016 roku emeryturę bądź rentę rolniczą pobierało mniej osób niż wcześniej. Jedynie w kujawsko-pomorskimwielkopolskim przybyło osób pobierających świadczenia emerytalno-rentowe z KRUS.

Z forum

Powiązany temat:

Programy emerytalne
SemaCatalova
Najlepiej jest odkładać samodzielnie Na Waszym miejscu nie ufałbym państwu.  Meh, to oczywiste. Ile razy już Państwo dało nam do zrozumienia, że sami musimy martwić się o swoją pr...
zobacz więcej »
katter
Najlepiej jest odkładać samodzielnie Na Waszym miejscu nie ufałbym państwu. O wiele lepiej jest odładac kasę samodzielnie na ofe.Albo też na lokacie ( wtedy oprocentwanie jest wyżs...
zobacz więcej »
Szkudson
Emerytura to trudny temat, ale warto założyć sobie jakieś konto obok żeby trzymać tam pieniążki. Ja staram się mieć dodatkową emeryturę ze środków odkładanych w PKO. Chyba najlepsz...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

e-wnioski – jakie konsekwencje czekają rolników, jeśli źle je wypełnią?

Czy e-wnioski można poprawiać po ich złożeniu? Czy wprowadzone błędne dane będzie poprawiał rolnik i ARiMR, a na ile skoryguje to system informatyczny?

12 marca 2018

Nowelizacja prawa łowieckiego – „Ta ustawa jest zła.”

Ustawa dotycząca nowelizacji prawa łowieckiego jest w Sejmie. Prawdopodobnie będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2018 r. Czy spełni oczekiwania?

21 marca 2018

GMO w Polsce na hamulcu

Czy nowe przepisy dotyczące GMO w Polsce, sprawią, że uprawa roślin transgenicznych będzie niemożliwa, czy wprost przeciwnie - jak twierdzą

13 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij