Wystartował sezon na krajowy rabarbar

Właśnie rozpoczyna się nowy sezon na krajowy rabarbar. Na rynkach hurtowych pojawiły się pierwsze dostawy tego warzywa. Sprawdźmy, jakie są aktualne ceny.

W pierwszej dekadzie kwietnia br. podaż polskiego rabarbaru jest jeszcze niewielka i wystarcza tylko na ograniczone dostawy na lokalne giełdy i targowiska.

Pierwsze dostawy w standardowym terminie

Pierwsze partie rabarbaru z polskich upraw pojawiły się na krajowych rynkach hurtowych w pierwszym tygodniu kwietnia 2024 r. Jest to standardowy czas rozpoczęcia sezonu na to warzywo w Polsce. Bowiem w poprzednich latach start sezonu odbywał się w zazwyczaj podobnym terminie. Tylko w 2023 r. wyjątkowo dostawy rozpoczęły się nieco później, ze względu na niekorzystną pogodę. W obecnym sezonie pogoda jest sprzyjająca. Zapewne przełoży się to na szybszy wzrost podaży we wczesnej fazie kampanii.

Jakie są ceny za rabarbar w pierwszej dekadzie kwietnia 2024?

Dostawy są jeszcze niewielkie, zaś ceny wyższe od ubiegłorocznych i mocno zróżnicowane na poszczególnych rynkach hurtowych. W pierwszym tygodniu kwietnia br. były lokalne oferty z ceną rozpoczynającą się od 8,00 zł/kg, a były też miejsca, gdzie stawki sięgały 20,00 zł/kg. Na początku kolejnego tygodnia ceny nieco spadły, a rabarbar można było kupić już od 4 zł/kg. Zaś najwyższe stawki obniżyły się do 15 zł/kg.

Ceny na poszczególnych rynkach hurtowych 8 kwietnia 2024 r.:

  • cena rabarbaru na Broniszach (Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy) — 12,00–13,00 zł/kg;
  • ile kosztuje rabarbar na WGRO w Poznaniu (Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza) — 9,00–10,00 zł/kg;
  • rabarbar cena na Rybitwach w Krakowie (Kompleks Handlowy Rybitwy) — 12,00–15,00 zł/kg;
  • po ile rabarbar na rynku we Wrocławiu (Targpiast) — 4,00–5,00 zł/kg;
  • cena na Giełdzie Kaliskiej (Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy Giełda Kaliska) — 7,00 zł/kg.

Wkrótce wzrośnie podaż

W najbliższych dniach należy oczekiwać, że dostawy rabarbaru będą się zwiększać. Zazwyczaj ceny tego warzywa mocno spadają jeszcze w pierwszej połowie kwietnia. Na przykład w ubiegłym roku między 13 kwietnia i 1 maja ceny hurtowe spadły aż o 45–50%. W tym roku być może będzie podobnie.

Z uwagi na niewielką podaż, nie zaczął się jeszcze skup surowca do przetwórstwa. Jednak, jak wynika z informacji uczestników rynku, zainteresowanie kupców poszukujących kontrahentów na rabarbar w tym sezonie może być spore.

Źródło: fresf-market.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *