Wywożenie obornika – jak rozwiązać problem?

Wywożenie obornika nie jest przyjemne dla sąsiadów, ale to są konsekwencje mieszkania na wsi. Jednak nawóz naturalny należy zmieszać z glebą najpóźniej następnego dnia po jego zastosowaniu.

Istnieje szereg prac w gospodarstwie rolnym, które, mówiąc delikatnie, nie pachną. Należy do nich wywożenie obornika. Z taką uciążliwością należy się liczyć, gdy mieszka się na wsi. Jednak wykonanie koniecznych prac należy odróżnić od zwykłej złośliwości.

wywożenie obornika

Warto korzystać z dobrodziejstw natury jednocześnie pamiętając o sąsiadach.

Przykład

W piątek rano rolnik wywiózł obornik na pole, bezpośrednio przylegające do posesji sąsiadów. Pozostawił go na cały weekend. Sąsiadka telefonowała do niego w sobotę i prosiła, żeby przyorał obornik, bo nawet nie może wywiesić prania. On stwierdził, że jest właścicielem zarówno pola, jak i obornika i rozpocznie orkę, kiedy będzie miał na to ochotę. Ostatecznie zaorał pole w poniedziałek.

Wywożenie obornika to nie koniec sprawy

W tym przypadku rolnik złamał prawo. Takie działanie jest nie tylko niezgodne z dobrą praktyką rolniczą, ale także zasadami współżycia społecznego.  W świetle § 3 ust. 3  rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowego sposobu stosowania nawozów oraz prowadzenia szkoleń z zakresu ich stosowania (Dz. U z 2014 r. poz. 393), nawozy naturalne przykrywa się lub miesza z glebą nie później niż następnego dnia po ich zastosowaniu, z wyłączeniem nawozów stosowanych w lasach oraz na użytkach zielonych.

Zazwyczaj wystarczy odrobina wzajemnego zrozumienia, by wszystkim żyło się przyjemniej.

 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 18

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *