Wzrost cen nawozów mineralnych – co dalej? Sprawdź!
Na krajowym rynku nawozów mineralnych w ciągu ostatnich miesięcy zanotowano drastyczny wzrost cen, co martwi rolników. Wysokie ceny nawozów podnoszą koszty produkcji i negatywnie wpływają na prowadzenie racjonalnej gospodarki nawozowej- co dalej?
Wzrost cen nawozów mineralnych i silne wahania na rynku w ostatnich miesiącach bardzo niepokoją rolników. Drastyczne podwyżki cen nawozów podnoszą koszty produkty i ograniczają zdolność do prawidłowego nawożenia – co dalej? Jakie działania w tej sprawie prowadzi resort rolnictwa i czego mogą spodziewać się gospodarze?
Dlaczego ceny nawozów mineralnych poszły w górę?
MRiRW odpowiedziało na wystąpienie Zarządu KRiR ze stycznia 2022 r. w sprawie cen nawozów. Resort rolnictwa wyjaśnił, że widoczne podwyżki są związane przede wszystkim z wyraźnym wzrostem cen surowców do produkcji nawozów (głównie gazu ziemnego) w handlu światowym.
-Produkcja nawozów azotowych oparta jest na amoniaku, z którego wytwarza się obecnie około 97% nawozów azotowych. Natomiast 80-90% całkowitych kosztów produkcji amoniaku, z którego wytwarza się nawozy azotowe stanowi gaz ziemny. Z tego też powodu zmiany cen gazu są krytycznie ważne dla tego przemysłowego wytwarzania nawozów azotowych – tłumaczy MRiRW.
Od początku 2021 r. zauważalna była tendencja wzrostowa nawozów mineralnych. Według Instytutu Ekonomiki i Gospodarki Żywnościowej najszybszy wzrost cen nawozów na krajowym rynku zanotowano w okresie wrzesień-listopad ubiegłego roku. W porównaniu do 2020 r., w listopadzie średnie ceny były wyższe o 72,9 proc., natomiast w grudniu o 77 proc.
Największy wzrost cen zanotowano w przypadku nawozów azotowych, które dwukrotnie podrożały. Na tamten moment najdroższymi nawozami mineralnymi były saletrzak oraz saletra amonowa. Ich cena była 2,5-krotnie wyższa. W mniejszym stopniu natomiast wzrosły ceny nawozów fosforowych i potasowych:
- superfosfaty – około 40%,
- sól potasowa (chlorek potasu) – około 50%.
Przeczytaj również: Dopłaty za 2021 – ARiMR wypłaciła rolnikom 14,52 mld zł
Nawozy mineralne coraz droższe – co dalej?
Jak przekonuje MRiRW, resort prowadzi rozmowy w celu poprawy sytuacji na rynku z krajowymi producentami nawozów tj. Grupa Azoty S.A. i Anwil S.A.
-Grupa Azoty S.A. obserwując wzmożony popyt na nawozy na rynku krajowym podjęła decyzję o ograniczeniu dostaw na rynki zagraniczne i przekierowaniu ich na rynek krajowy. Wolumeny dostarczane na rynki zagraniczne wynikają z zawartych wcześniej kontraktów, często wieloletnich, których niezrealizowanie wiązałoby się z dużymi karami finansowymi – czytamy w komunikacie resortu.
Co na temat coraz wyższych cen nawozów mineralnych uważa natomiast spółka Anwil S.A.? W rozmowie z resortem rolnictwa spółka Anwil S.A. poinformowała, że w związku z dynamicznym wzrostem cen surowców nawozowych została zmuszona do podwyżki cen nawozów. Ceny gazu w 2021 roku wzrosły kilkukrotnie, a najwyższe poziomy zanotowano pod koniec roku – początek października i druga połowa grudnia.
Najbardziej gwałtowny wzrost notowań gazu nastąpił w trzecim tygodniu grudnia, osiągając rekordowy poziom 183 EUR/MWh, co znalazło swoje odzwierciedlenie w zaproponowanych przez Anwil S.A. podwyżkach cen w ostatnim tygodniu grudnia.
Wzrost cen nawozów mineralnych. Czy będą obniżki?
Sytuacja na rynku nawozów nadal pozostaje trudna – co dalej? UOKiK deklaruje, że zbada, czy wzrosty cen wykraczają poza podstawy makroekonomiczne. Ponadto przypominamy, że od 1 lutego 2022 roku obowiązuje obniżka VAT do 0 proc. na m.in.:
- nawozy,
- środki ochrony roślin,
- ziemię ogrodniczą i inne środki wspomagające produkcję rolniczą.
Obniżka VAT na nawozy wzbudziła jednak wśród gospodarzy duże kontrowersje. Zdaniem KRIR rozwiązanie to nie jest korzystne dla rolników płacących VAT. Gospodarze liczyli więc na wprowadzenie dopłat do nawozów, ale wiemy, że na razie ich nie będzie. Sejm odrzucił bowiem poprawki Senatu zgłoszone do ustawy budżetowej na 2022 rok, zakładające dopłaty dla rolników na zakup nawozów. Zdaniem resortu rolnictwa temat nie został całkowicie zamknięty.
-Premier Mateusz Morawiecki wystąpił z wnioskiem do Komisji Europejskiej o uruchomienie różnych rodzajów wspólnotowej pomocy na zakup nawozów – podaje resort rolnictwa. Jak na razie jednak decyzji w tej sprawie nie ma, a wzrost cen nawozów mineralnych nadal spędza sen z powiek rolnikom.
Czytaj również: Jakie są aktualne ceny zbóż w skupie? Dowiedz się więcej!
Źródło: KRiR / agroFakt.pl
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Minimum 20%mniej żywności mniej to nie tylko problem rolnika
nawozów nie mam i nie bedzie! 150 ha prod roslinna
Na 100 ha trzeba wydać 150000 zł.