Prognozowany wzrost cen zbóż konsumpcyjnych

Prognozowany wzrost cen zbóż konsumpcyjnych

Deszczowa pogoda odbija się na notowaniach zbóż. Jeśli niekorzystna aura się utrzyma, ceny zbóż konsumpcyjnych pójdą w górę.

Deszczowa pogoda odbija się na notowaniach zbóż. Eksperci prognozują, że jeśli niekorzystna aura się utrzyma ziarna będzie na rynku mało, a ceny zbóż konsumpcyjnych pójdą w górę.

Przerwa w żniwach to również przerwa w dostawach ziarna. Ulewy i burze w niektórych regionach wciąż nie pozwalają rolnikom wyjechać w pola i dokończyć zbiorów, więc ruchu w punktach skupu praktycznie nie ma. Skupujący skarżą się więc na mniejsze dostawy. Na plantacjach pozostało dużo pszenicy, a w niektórych miejscach nie zebrano jeszcze pszenżyta i żyta. Problemem jest też pogarszająca się jakość ziarna. Tam, gdzie udaje się przeprowadzić żniwa, parametry zbóż są słabe. Wszystko przez deszcze i panującą wilgoć.

Zboża: prognozowany wzrost cen zbóż konsumpcyjnych

W związku z niekorzystną pogodą w niektórych rejonach kraju niektóre zboża wciąż nie zostały skoszone.

– W tym roku mamy mokre żniwa, co nie pozostaje bez wpływu na ceny zbóż. Prognozujemy, że w związku z deszczową pogodą i problemami z jakością ziarna będzie mniejsza podaż ziarna konsumpcyjnego. Jeśli pogoda się nie ustabilizuje, ceny zbóż konsumpcyjnych będą wzrastać, będzie też mniej ziarna chlebowego – przewiduje Wiesław Łopaciuk z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. – Ceny zbóż paszowych pozostaną nadal na niskim poziomie, ich nie będzie brakowało na rynku – dodaje.

Obecnie w związku z mniejszymi dostawami ziarna w punktach skupu widoczna jest stabilizacja cen. Za tonę pszenicy konsumpcyjnej rolnicy mogą liczyć na ok. 600 zł. Notowania pszenicy paszowej utrzymuje się na poziomie 550–570 zł/t. Za tonę jęczmienia gospodarze otrzymują ok. 480 zł, za tonę żyta 450–470 zł, a za tonę pszenżyta 490 zł. Gospodarze twierdzą, że te ceny są dla nich nie do przyjęcia. Według ich wyliczeń w ubiegłym roku na tonie ziarna zarabiali ok. 50–100 zł więcej.

W ogólnym rozrachunku ziarna na globalnym rynku będzie dużo. Mówi się o rekordowych zapasach zbóż na świecie, które wyniosą nawet 480 mln t.

Wiesław Łopaciuk z IERiGŻ

– Na ceny zbóż w kraju wpływa globalna sytuacja na rynku oraz kurs złotego. Według prognoz tegoroczne zbiory w Unii Europejskiej osiągną poziom 312,9 mln t. Rekordowe plony mogą być odnotowane w Rumunii i Bułgarii, dobrych zbiorów spodziewają się rolnicy z Ukrainy i Rosji. Tymczasem spadku zbiorów, który spowodowany zostanie deszczową, kapryśną pogodą oczekuje się w Europie Zachodniej. Problemy ze zbiorami mają m.in. farmerzy z Francji – opowiada Wiesław Łopaciuk.

Międzynarodowa Rada Zbożowa szacuje z kolei, że w tym sezonie globalna produkcja zbóż wyniesie 2 mld 46 mln t, czyli o prawie 20 mln więcej niż w poprzednim sezonie. Będzie to poziom podobny do rekordowego wyniku osiągniętego 2 lata temu.

Zboża: prognozowany wzrost cen zbóż konsumpcyjnych

Zdaniem eksperta zmiany cen będą dotyczyć wyłącznie zboża konsumpcyjnego.

– W ogólnym rozrachunku ziarna na globalnym rynku będzie dużo. Mówi się o rekordowych zapasach zbóż na świecie, które wyniosą nawet 480 mln t. Ta sytuacja może stanowić barierę przeciwko wzrostowi cen – twierdzi pan Łopaciuk.

Duża część zbóż jest wywożona dalej, ale zapewne sporo zostaje w kraju. Cierpią na tym rolnicy z południowego wschodu, gdyż jest to region importerski.

Wiesław Łopaciuk z IERiGŻ

Zdaniem rolników taką barierę stanowi dziś tranzyt zbóż z Ukrainy, który odpowiada za obecne niskie ceny oferowane im w punktach skupu.

Import ziarna z Ukrainy odbija się rzeczywiście na cenach, ale lokalnie. Duża część zbóż jest wywożona dalej, ale zapewne sporo zostaje w kraju. Cierpią na tym rolnicy z południowego wschodu, gdyż jest to region importerski, rolnicy z pozostałych regionów Polski tego nie odczuwają – podkreśla ekspert.

Jak już informowaliśmy, obawy rolników związane z niekontrolowanym napływem zboża z Ukrainy dotarły do ministerstwa rolnictwa. Resort zapowiedział zwiększoną kontrolę przywozu ziarna.

 

Zobacz także:

4,6% wzrost gospodarczy w Polsce w 2017 r. – GUS podał wstępne szacunki

W jakim otoczeniu gospodarczym funkcjonują producenci rolni? Czy był to korzystny rok dla rolników?

9 lutego 2018

Większa produkcja roślinna w Polsce w 2017 r.

Jaki był miniony rok dla producentów ziemiopłodów? - GUS podał wstępne szacunki.

13 lutego 2018

Ceny unijne zbóż i rzepaku, podobnie jak polskie – spadają

Podobnie, jak w Polsce, aktualne unijne ceny zbóż i rzepaku spadły. Jest to jednak chwilowe wahanie rynku - zapewniają eksperci. Sprawdź aktualne ceny!

11 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij