Zabieg na opadanie płatka. Raport z pola

Ochrona fungicydowa rzepaku w fazie żółtego pąka i przez cały okres kwitnienia, czyli tak zwany zabieg na opadanie płatka, jest niezwykle ważna. Wynika to z faktu, że opadające płatki zatrzymując się w rozgałęzieniach pędów, tworzą dogodne warunki do rozwoju chorób grzybowych.

Utrzymywanie się podwyższonej wilgotności w gęstym, zwartym łanie rzepaku w połączeniu z płatkami zalegającymi na pędach podnosi ryzyko ataku ze strony zgnilizny twardzikowej i szarej pleśni.

Reklama

Choroby rzepaku w okresie kwitnienia

Zabieg na opadanie płatka

Próg szkodliwości ekonomicznej dla zgnilizny twardzikowej to jedynie 1 %. 

fot. Daniel Biernat

Jedną z najgroźniejszych chorób, jaka może w tym czasie wystąpić jest zgnilizna twardzikowa. Infekcja grzybami Sclerotinia sclerotiorum odpowiadającymi za pojawienie się tej choroby może skutkować nawet 30% spadkiem plonu. Niebagatelne znaczenie dla wyniku żniw ma też występowanie szarej pleśni, gdyż na skutek infekcji rośliny gniją i zamierają. Nawet niewielka część roślin rzepaku zainfekowana przez grzyby znacząco odbija się na rentowności uprawy. Dlatego tak ważne jest zapewnienie plantacji odpowiedniej ochrony fungicydowej poprzez skuteczny zabieg na opadanie płatka.

Zabieg na opadanie płatka – jakie środki?

Najskuteczniejszy zabieg fungicydowy to taki, do którego użyjemy kilku wzajemnie wspierających się substancji czynnych. Zapewnia to szerokie spektrum zwalczanych chorób, a także wysoką skuteczność i ograniczanie ryzyka występowania odporności na środki ochrony roślin. Preparat Kier 450 SC to połączenie aż trzech substancji. Zawiera tebukonazol, azoksystrobinę i difenokonazol. Są to substancje z grupy triazoli i strobiloryn, dzięki czemu Kier 450 SC jest niezwykle skuteczny zwalczaniu infekcji oraz oferuje długotrwałą ochronę przed patogenami.

Kier 450 SC na opadanie płatka

Środek ten działa układowo. Można go stosować zarówno zapobiegawczo jak i interwencyjnie, po pojawieniu się pierwszych objawów chorób. Kier 450 SC jest kompletnym rozwiązaniem. Połączone w fungicydzie Kier 450 SC trzy substancje sprawiają, że nie musimy obawiać się samodzielnego przygotowywania mieszaniny zbiornikowej. Proste dawkowanie, 1 l/ha, ułatwia przygotowania i pracę. Wszystko to sprawia, że Kier 450 SC jest doskonałym wyborem na zabieg na opadanie płatka.

Zobacz film o ochronie fungicydowej rzepaku w fazie opadania płatka:

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 9

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *