Zabieg na opadanie płatka w rzepaku. Raport z pola
Przebieg pogody w tym roku nie ułatwiał życia rolnikom. Stosunkowo łagodna zima z ciepłym styczniem sprawiła, że wegetacja rzepaku ozimego tak na dobrą sprawę się nie zatrzymała. Następnie albo padał deszcz, albo było zbyt chłodno na wykonanie zabiegów. Niskie temperatury na początku kwietnia również nie sprzyjały rozwojowi upraw. Takie wahania pogody przyczyniły się do uszkodzeń upraw rzepaku ozimego. Stanowią one otwartą drogę do infekcji.
Znajdujemy się dzisiaj na plantacji rzepaku ozimego w Strzeganowicach na Dolnym Śląsku. Obecnie rzepak ozimy, w zależności od rejonu Polski, jest fazie kwitnienia, bądź jak to w przypadku uprawy w Strzeganowicach już zakwitł. Oznacza to, że czas na wykonanie zabiegu fungicydowego na opadanie płatka w rzepaku.
Dlaczego zabieg na opadanie płatka w rzepaku jest tak kluczowy?

Aby zadbać o rzepak ozimy w fazie opadania płatków, należy postawić na sprawdzony i skuteczny fungicyd.
Opadające płatki usadawiają się w kącikach między pędem głównym a rozgałęzieniami, zalegając na roślinie. W związku z tym, że są one bogate w cukry, stanowią cenną pożywkę dla chorób grzybowych. Do najniebezpieczniejszych z nich występujących w tym okresie zaliczamy: zgniliznę twardzikową, czerń krzyżowych oraz szarą pleśń. Nie zwalczone mogą przyczynić się do znacznych strat w plonie rzepaku ozimego.
Objawy zgnilizny twardzikowej
Zgnilizna twardzikowa powoduje zamieranie łodyg, co w znaczący sposób ogranicza transport wody i asymilatów. To zaś bezpośrednio wpływa na plon rzepaku ozimego. Ponadto choroba ta uszkadzając w znacznym stopniu pędy roślin, przyczynia się do ich wylegiwania.
Objawy czerni krzyżowych
Czerń krzyżowych na rzepaku występuje przez cały sezon wegetacyjny. Obecnie będzie ona dotykała zawiązujące się łuszczyny, objawiając się czarnymi zasychającymi plamami. Czerń krzyżowych powoduje przedwczesne zasychanie łuszczyn oraz ich pękanie i osypywanie nasion. Oprócz tego nasiona z porażonych łuszczyn w znacznym stopniu są słabiej wykształcone.
Co zastosować na zabieg na opadanie płatka w rzepaku?
Idealnym rozwiązaniem do zabiegu na opadanie płatka w rzepaku jest fungicyd Pictor® 400 SC od firmy BASF. W jego składzie znajdują się dwie sprawdzone substancje czynne – dimoksyskrobina oraz boskalid.
Jest on przeznaczony do stosowania zapobiegawczego, jak i interwencyjnego. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy rośliny są popękane. W obecnej sytuacji, jaką mamy na polach, nie należy opóźniać zabiegu i powinno się go wykonać najpóźniej fazie pełni kwitnienia.
Fungicyd Pictor® 400 SC można stosować od fazy zielonego pąka do momentu wykształcenia pierwszych 4–8 łuszczyn w dawce 0,5 l/ha.
Zobacz film!
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.