Tradycyjne metody ochrony zbóż czy technologia MOCBackter?

W tym odcinku spotykamy się na plantacjach zbóż w Rolniczym Gospodarstwie Doświadczalnym „Dłoń”. Minęły 3 tygodnie od wykonania tam zabiegu ochrony upraw, a były to tradycyjne zabiegi fungicydowe oraz zabieg z wykorzystaniem technologii bakteryjnej. Która z metod okazuje się lepsza, a także bardziej skuteczna?
Tym razem Marcin Kaczmarek z działu Doradztwa i Rozwoju Osadkowski SA wybrał się w okolice Rawicza (Wlkp), gdzie znajduje się pole demonstracyjne należące do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ekspert sprawdził, jak wygląda zdrowotność roślin, ponadto jak zachowują się w tym trudnym okresie suszowym. Zabiegi ochronne zbóż zastosowano 3 tygodnie temu. Które się okazały bardziej efektywne? Zabiegi fungicydowe w zbożach czy preparaty bakteryjne? Zobaczcie sami!
Spis treści
Bakteryjne preparaty vs. tradycyjne zabiegi fungicydowe w zbożach
Dzięki użyciu preparatów bakteryjnych, czyli technologii MOCBackter od firmy Osadkowski SA, rośliny nie muszą metabolizować substancji czynnych, jak to ma miejsce podczas zabiegów ochronnych z wykorzystaniem tradycyjnych fungicydów. Szczepy bakterii pochodzące z naturalnych środowisk osłaniają uprawy przed grzybami chorobotwórczymi, dodatkowo nie stwarzają problemów dla roślin. Ekspert z Osadkowski SA pokazuje, że stosowanie tej technologii pozwala na utrzymanie zdrowotności podstawy źdźbła. Chcecie dowiedzieć się więcej o produktach MOCBackter? Obejrzyjcie już 9. odcinek z serii eZielonePola, a także zajrzyjcie na stronę internetową Osadkowski SA, jeśli chcecie otrzymać jeszcze więcej informacji
Brak objawów fitotoksyczności dzięki osłonie bakteryjnej?
Zastosowanie preparatów bakteryjnych, jakimi są produkty firmy Osadkowski SA, czyli MOCBackter F i MOCBackter F Plus, przyniosło przede wszystkim pozytywne efekty. Po 3 tygodniach od zastosowania nowoczesnej technologii osłony zbóż rośliny są w bardzo dobrej kondycji. Lustracja plantacji demonstracyjnych potwierdziła bowiem brak występowania chorób, takich jak mączniak prawdziwy czy rdze. Dodatkowo na roślinach nie widać żadnych objawów fitotoksyczności. Natomiast miało to miejsce na polach, na których zastosowano tradycyjne zabiegi z fungicydowe.
Podsumowując, o czym możecie się dowiedzieć, oglądając 9. odcinek serii eZielonePola? Zobaczcie sami poniżej:
- Jaka jest kondycja roślin po zastosowaniu tradycyjnej ochrony fungicydowej?
- Czy nowoczesne technologie z wykorzystaniem szczepów bakterii mogą zastąpić tradycyjne zabiegi fungicydowe w zbożach?
- Co spowodowały fale przymrozków?
- W jakiej kondycji są najmłodsze liście zbóż?
- Jak wyglądają rośliny po zastosowaniu technologii MOCBackter?
- Jakie choroby zbóż mogą się uaktywnić, nawet podczas okresowego niedoboru wody?
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.