Stonka ziemniaczana zaczyna atakować

Czerwiec to miesiąc, kiedy zaczyna atakować stonka ziemniaczana. Jak na razie zdecydowana większość ziemniaków jest wolna od tego szkodnika, niemniej podczas weekendowej lustracji pola zauważyłem już kilka osobników.

Stonka ziemniaczana atakuje w czerwcu

Na czerwiec przypadają pierwsze masowe naloty tego szkodnika. Jak na razie nie sygnalizuje się przekroczenia progów szkodliwości, niemniej lada moment możemy spodziewać się alarmów i sygnałów do wykonania zabiegu. W momencie, kiedy zauważymy na liściach ziemniaków żerowania stonki, powinniśmy niezwłocznie przystąpić do wykonania zabiegu. Pamiętajmy jednak o określonych progach szkodliwości. Dla stonki ziemniaczanej wyznaczone zostały one na poziomie 10 złóż jaj/10 roślin lub 15 larw/roślinę. W czerwcu stonka jest na tyle groźna, że, aby przystąpić do zabiegu, wystarczy jeden chrząszcz zaobserwowany na roślinie. Nie zwlekajmy, ponieważ straty powodowane przez stonkę mogą być naprawdę spore.

stonka ziemniaczana

Stonka ziemniaczana już pojawiła się na niektórych plantacjach. Część rolników lada moment będzie musiała wykonać zabieg insektycydowy.

Dostępny wachlarz rozwiązań

Stonka ziemniaczana żerując, uszkadza silnie liście, przez co zmniejszeniu ulega ich powierzchnia asymilacyjna. Zagrożenie stanowione jest zarówno przez bytowanie na plantacji larw, jak i chrząszczy. Larwy są zazwyczaj najgroźniejsze od połowy czerwca aż do końca lipca. Według różnych badań niezwalczanie stonki ziemniaczanej, ewentualnie nieskuteczna ochrona insektycydowa, może przyczynić się nawet do 60% spadku plonów ziemniaka. Monitorujmy więc na bieżąco ziemniaki, ponieważ w związku z wyższymi temperaturami w ubiegłym tygodniu stonka mogła się już uaktywnić. Pamiętajmy także, że jeden zabieg chemiczny skierowany przeciw stonce ziemniaczanej może okazać się niewystarczający. Powinniśmy obserwować ziemniaki pod kątem obecności stonki także po wykonaniu aplikacji insektycydowej i w razie dalszego żerowania zabieg powtórzyć. Na polskim rynku dostępnych jest ponad 20 substancji aktywnych, które zostały dopuszczone do zwalczania chemicznego stonki ziemniaczanej. To m.in. środki ochrony roślin oparte o takie substancje aktywne, jak: chloropiryfos, tiachlopryd, deltametryna, cypermetryna, lambda – cyhalotryna.

Stonka ziemniaczana na liściu

Próg szkodliwości stonki ziemniaczanej wyznaczony jest na: jedno złoże jaj na roślinie/15 larw na roślinie lub 1 chrząszcz na m2.

Pełne zestawienie preparatów chemicznych do zwalczania stonki ziemniaczanej przedstawimy już niebawem w szerszym materiale, w którym poruszać będziemy zagadnienie stonki ziemniaczanej – zagrożenie z jej strony oraz zwalczanie tego szkodnika. Także pamiętajmy – większość plantacji jest jeszcze bezpieczna, ale bądźmy czujni. Już za chwilę stonka będzie się pojawiać.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Udowodnione wyższe plony!Kup teraz Inwestuj w plon

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *