Zakaz hodowli klatkowej – co na to komisarz Wojciechowski?
Coraz częściej mówi się o wprowadzeniu zakazu hodowli klatkowej dla kur niosek. W kontekście Zielonego Ładu niezbyt lubiana staje się również masowa produkcja. Do tych kwestii odniósł się komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Sprawdźmy więc jak będzie wyglądać przyszłość unijnego rolnictwa w nowej WPR. Czy czeka nas zakaz hodowli klatkowej i ograniczenie masowej produkcji żywności?
Całkiem niedawno prezydium Copa-Cogeca spotkało się z Januszem Wojciechowskim, unijnym komisarzem ds. rolnictwa. Rozmawiano o przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej, a także o aktualnych negocjacjach w ramach tzw. trilogu.
Spis treści
Zakaz hodowli klatkowej a stan negocjacji nad Wspólną Polityką Rolną
Komisarz Wojciechowski podczas spotkania poinformował, że w przypadku negocjacji pozostały jeszcze do omówienia kwestie warunkowości, eko-programów, a także celów klimatyczno-środowiskowych. Zmian nie przewiduje się natomiast w zakresie przepisów dotyczących wspólnej organizacji rynku. Unia nie planuje również powrotu do kwot produkcyjnych oraz interwencji rynkowych.
Zmiany mogą natomiast nastąpić w przypadku hodowli klatkowej i masowej produkcji, do których również odniósł się komisarz Wojciechowski. Czy czeka nas niebawem zakaz chowu klatkowego w Polsce?
Masowa produkcja żywności to droga donikąd
Zacznijmy jednak od masowej produkcji żywności. Zdaniem komisarza Wojciechowskiego stanowi ona wyścig do donikąd, bo nie ma w niej miejsca dla rolników.
Zakaz hodowli klatkowej. Z systemu klatkowego chowu kur wycofują się kolejne kraje! Przeczytaj!
Rolnicy są zmuszani do wyścigu na coraz większą intensywność produkcji ale zwycięzców w tym wyścigu będzie bardzo niewielu – podaje FBZPR.
Janusz Wojciechowski uważa, że WPR musi wspierać rolnictwo, które daje szanse większej ilości gospodarzy.
Zgodnie z art. 39 Traktatu celem WPR jest "racjonalny rozwój produkcji rolnej". Racjonalny, nie intensywny. Dlatego UE musi dbać o miliony rolników i chronić także tych słabszych, z małych i średnich gospodarstw. Wyścig konkurencyjny nie powinien ich eliminować.
— Janusz Wojciechowski (@jwojc) April 19, 2021
Takie zdanie Janusz Wojciechowski ma na temat masowej produkcji żywności. A jak jest z szeroko komentowaną hodowlą klatkową?
Zakaz hodowli klatkowej – co na to komisarz Wojciechowski?
Podczas spotkania komisarz ds. rolnictwa nawiązał także do szeroko komentowanego ostatnio tematu dotyczącego wprowadzenia zakazu hodowli klatkowej.
Janusz Wojciechowski nie jest zwolennikiem administracyjnych zakazów. Ale popiera transformację w kierunku poprawy dobrostanu zwierząt i stopniowego ograniczania hodowli klatkowej, któremu będą towarzyszyć zachęty finansowe dla rolników. Podkreślił, że na takie działania muszą znaleźć się pieniądze – podaje FBZPR.
Chów klatkowy w PL to 40 mln kur w 469 fermach, średnio ponad 80 tys. kur w jednej.
Imponująca skala ale lepsze dla wsi i rolnictwa byłoby 30 x więcej 20-x mniejszych ferm, bez klatek. Żeby choć z pięciu rolników w gminie mogło z tego żyć a nie tylko jeden na powiat.— Janusz Wojciechowski (@jwojc) April 23, 2021
Wspólna Polityka Rolna nie może dyskryminować określonych typów rolnictwa
Zakaz hodowli klatkowej w Polsce będzie zapewne kosztowną rewolucją. Ponadto organizacje rolnicze, które wzięły udział w spotkaniu podkreśliły, że nowa WPR powinna wspierać zarówno małe, średnie jak i duże gospodarstwa, które działają zgodnie z prawem i przestrzegają przepisów.
Do tej kwestii odniósł się Marian Sikora, przewodniczący FBZPR:
,, Ze zrozumieniem podchodzimy do pomysłów wsparcia np. rolnictwa ekologicznego. To odpowiada na zapotrzebowanie konsumentów. Ale nie może to oznaczać, że zapominamy o rolnictwie konwencjonalnym, albo traktujemy je po macoszemu. Wspólna Polityka Rolna musi służyć wszystkim rolnikom.”
Czytaj również: Ardanowski o pieniądzach na rolnictwo z Krajowego Planu Odbudowy i Planu Strategicznego WPR
Źródło: FBZPR
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!