Zakup ziemi w Polsce przez cudzoziemców

Zakup ziemi w Polsce przez cudzoziemców

W wielu krajach UE ziemię mogą nabywać tylko miejscowi rolnicy. Jak sytuacja wygląda w Polsce? Czego warto się wystrzegać?

W wielu krajach Europy Zachodniej, pomimo że funkcjonuje swobodny przepływ kapitału, w praktyce do zakupu ziemi rolnej uprawnieni są wyłącznie miejscowi rolnicy. Oznacza to, że we Francji ziemię nabywa jedynie rolnik francuski, a w Niemczech – niemiecki. Jak sytuacja wygląda w Polsce?

Przez kilka lat w mediach informowano nas o nieuchronności liberalizacji rynku ziemi rolniczej w Polsce – co oczywiście nie do końca musi być prawdą. Zjawisko wykupu polskich gruntów rolnych przez cudzoziemców w naszym kraju jest złożone. Już w roku 2005 rolnicy na Dolnym Śląsku w badaniach ankietowych wskazywali na procesy wykupu i dzierżawy gruntów rolnych i wiedzę tę deklarowało 52% respondentów. W ostatnich latach nabyto setki tysięcyhektarów – według wiedzy rolników jedynie z woj. zachodniopomorskiego. To samo dotyczy dzierżawy, głównie przez spółki działające w sektorze rolniczym.

Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że grunty nabyte na tzw. „słupy” stanowią znaczący odsetek sprzedaży zrealizowanych w trybie przetargów nieograniczonych z zasobu Skarbu Państwa.

Kto może nabyć ziemię?

Na podstawie umów cywilno-prawnych grunty w Polsce nabywane są przez tzw. „słupy”. W obecnej sytuacji takie osoby nie są sprawdzane na okoliczność udokumentowania źródła pochodzenia kapitału na te inwestycje i jest to niezrozumiałe w opinii rolników. Istnieje bowiem wysokie prawdopodobieństwo, że grunty nabyte na tzw. „słupy” stanowią znaczący odsetek sprzedaży zrealizowanych w trybie przetargów nieograniczonych z zasobu Skarbu Państwa. Z danych MSW wynika, że w 2014 r. cudzoziemcy otrzymali w Polsce 271 zezwoleń na zakup ziemi o łącznej powierzchni 1036,35 ha. Jednak z Raportu Najwyższej Izby Kontroli sporządzonego na podstawie danych ANR  z 2,5 roku (2011–2013) wynika, że w 3 oddziałach: zachodniopomorskim, dolnośląskim i mazowieckim dochodziło do niekontrolowanej sprzedaży państwowej ziemi w szczególności cudzoziemcom głównie reprezentujących kapitał holenderski, duński i luksemburski. Wejście w życie Ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego z dnia 5 sierpnia 2015 r., którą 27 sierpnia 2015 r. podpisał Prezydent RP, zostało wstrzymane przede wszystkim z uwagi na niewystarczające zabezpieczenie przed wykupem przez rolników głównie z bogatszych krajów UE oraz utrudnienia w obrocie dla polskich rolników.

zakup ziemi w polsce

Źródło: AgroFoto.pl, yacenty

Co dalej z ustawą?

Nasz kraj nie powinien przeprowadzać doświadczeń, których skutek byłby podobny do niekorzystnych zjawisk w obrocie ziemią, do których doszło w Bułgarii, Rumunii czy na Węgrzech. W przypadku nawet kilkudniowego okresu braku uregulowań prawnych chroniących interes polskich rolników mogłoby dojść do masowego przeniesienia własności setek tysięcy hektarów. Wobec powyższego wstrzymanie sprzedaży gruntów rolnych z Zasobu Skarbu Państwa stało się uzasadnione. Polscy rolnicy oczekują również wprowadzenia w życie uregulowań prawnych, które zablokują proces przenoszenia własności w ramach działalności spółek oraz z tzw. „słupów” na rzecz jeszcze nieformalnych właścicieli polskiej ziemi – najczęściej z państw Europy Zachodniej. Jakie będą skutki wprowadzenia nowej Ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, przekonamy się już za kilka miesięcy.

Więcej na temat Ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego możecie przeczytać tutaj: 

Komentarze

  1. Bardzo dobry głos w sprawie. Juz dawno powinni ograniczyć dzierżawy przez spółkę z kapitałem zagranicznym czy niekontrolowany wykup. Potem są takie spółki po 20 parę tysięcy ha, a rolnik chce zwiększyć o kilka ha swoje 12 hektarowe pole i d*pa blada albo ceny po 120 tys. za ha . To jest ******ne e tym kraju.

  2. Jeśli to prawda że we Francji ziemię rolniczą może kupić tylko francuz to jak to możliwe że pracowałem we Francji u niemca będącego właścicielem kawałka francuskiej ziemi rolniczej?

Z forum

Powiązany temat:

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego 2015
Laver
Czy będę mógł kupić działkę rolną tylko na terenie gminy w której mieszkam, czy również gmin sąsiadujących? Czy żeby kupić ziemię muszę być rolnikiem co najmniej 5 lat, czy  być za...
zobacz więcej »
lukbud
A no będzie działało tak że o wszystkim bedą wiedzieć i decydować  w agencji rynku rolnego. Już się pewnie ślinią na myśl że będą widzieć wszystko, kolejka już dawno ustalona! pote...
zobacz więcej »
warchest
a jak to bedzie dzialalo w praktyce jak np ktos dzierzawi jakas dzialke a jest rolnikiem dopiero od 1 roku to bedzie mogl to kupic ? i druga sprawa czy jak ktos ma duza dzialke np ...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Pszenżyto ozime: jakie ma wymagania?

Mrozoodporne i zimotrwałe pszenżyta ozime pozwalają na uprawy we wschodniej części kraju. Co jeszcze wyróżnia to zboże?

12 marca 2018

Wybrane dodatki paszowe dla świń

Istnieje wiele grup dodatków paszowych, które wykazują działanie przeciwbakteryjne i nie należą do grupy antybiotykowych. Sprawdź!

11 marca 2018

Pracownicy sezonowi w rolnictwie na nowych zasadach?

W parlamencie trwają prace nad ustawą, wg której rolnik będzie musiał płacić składki wypadkowe i chorobowe za pracowników sezonowych.

12 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij