Zakwaszenie gleby – jak sobie z nim radzić? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

W kolejnym odcinku naszego słuchowiska z cyklu „Agrotechnika doradza”, w którym rozmawiamy z panem dr. inż. Piotrem Hulanickim, mówimy o tym, w jaki sposób radzić sobie z zakwaszoną glebą i jak wpływa na uprawę. Zapraszamy serdecznie!

Partnerem cyklu jest agrotechnika.co, wyłączny dystrybutor odmiany rzepaku RGT Jakuzzi.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:

Nasz ekspert w rozmowie z AgroFaktem wspomina, że – zakwaszenie gleby skutkuje niedorozwojem systemu korzeniowego rośliny, który powoduje, że rośliny po prostu marnieją, stają się mizerne, nie rozwijają się właściwie, atakują je różne choroby. Są bardziej podatne na mróz i czynniki chorobotwórcze, które je atakują. Podkreśla również, że to jest naprawdę bardzo poważny czynnik plonotwórczy.

Piotr Hulanicki podpowiada, w jaki sposób radzić sobie z zakwaszoną glebą. – Zakwaszenie gleby naprawia się w jeden prosty sposób: stosuje się wapno, które neutralizuje jony. Jak dodaje – ze smutkiem da się zauważyć, że pojawiają się jakieś cudowne środki, uzdrawiacze gleby, które po zastosowaniu minimalnych ilości potrafią, przynajmniej w części promocyjnej, zneutralizować wiele czynników negatywnych w glebie. A ja uważam, że jest to krzywda polegająca na tym, że musimy i tak zastosować odpowiednią ilość jonów, które będą neutralizowały ten czynnik i tutaj cudów nie ma.

Nasz rozmówca zaznacza, że warto pamiętać o tym, iż na zakwaszenie gleby tolerancyjne są odmiany, takie jak np. łubin wąskolistny, w którego uprawie wskazana jest lekko kwaśna gleba, a także owies i żyto, które tolerują zawartość niskiego pH w glebie.

Więcej dowiecie się z naszej rozmowy, a już teraz zapraszamy na kolejny odcinek, dotyczący stosowania nawozów!

Planując zasiewy zbóż w 2024 roku, warto rozważyć wybór odmian od Golden Seeds. Ta marka dostarcza kwalifikowany materiał siewny odmian, które są odporne na choroby oraz niekorzystne warunki atmosferyczne, co skutkuje wysokimi plonami. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą i skonsultowania się z ekspertem z Golden Seeds.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *