Zaległe składki KRUS a rozłożenie na raty

Prezes KRUS lub upoważniony przez niego pracownik, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem rolnika oraz na jego wniosek, uwzględniając możliwości płatnicze rolnika składającego wniosek oraz stan finansów funduszów emerytalno-rentowego i składkowego, może rozłożyć zaległe składki KRUS na raty (wynika to z art. 41a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników).

Każdy rolnik podlegający ubezpieczeniu społecznemu rolników musi opłacać miesięczne składki KRUS. Każde opóźnienie w zapłacie generuje odsetki naliczane za każdy dzień zwłoki. Jeżeli rolnik znajduje się w trudnej sytuacji materialno-bytowej i gdy z powodu nieuregulowanych składek powstało zadłużenie, może zwrócić się do KRUS, by zaległe składki KRUS rozłożyć na raty. Aby KRUS dokonał rozłożenia zaległości na raty potrzebny jest wniosek rolnika, w którym wskaże on z jakich powodów powstało zadłużenie, uzasadni swoją sytuację materialno-bytową (w tym wyjaśni, że nie ma możliwości płatniczych), powoła na tę okoliczność dowody, a także określi planowany sposób spłaty zadłużenia.

Trzeba jednak pamiętać, że aby zaległe składki KRUS mogły zostać rozłożone na raty, rolnik musi złożyć wniosek – KRUS nie działa samodzielnie w celu przyznania rolnikowi ulgi. Konieczna jest inicjatywa rolnika.

W związku z tym, że nie każda okoliczność jest podstawą do rozłożenia zaległych składek na raty, w przypadku odmowy można wnosić o odroczenie terminu płatności. Trzeba również pamiętać, że nie każdy wniosek musi zostać rozpatrzony pozytywnie, czyli że nie każdemu zostaną przyznane raty.

 

Powiązane: Czy można umorzyć zaległe składki KRUS?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 6

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *