Bydło na wypasie: zapobiegaj tężyczce pastwiskowej

Choć pastwisko jest świetnym źródłem darmowej paszy dla bydła, w początkowym okresie wypasu należy odpowiednio zadbać o zwierzęta. W tym czasie swoje żniwo zbiera bowiem groźna choroba. Jak zapobiec tężyczce pastwiskowej?

Gdy na wiosnę łąka zaczyna się zielenić, wydawałoby się, że zielonka to idealny pokarm dla krów, który na dodatek nic nie kosztuje. Jednak we wczesnej fazie wegetacji rośliny nastawione są na intensywny wzrost, natomiast są ubogie w składniki mineralne, w tym magnez. Pod względem objętościowym pasza sprawdza się więc doskonale, jednak nie dostarcza odpowiedniej ilości składników mineralnych. Może to prowadzić do wystąpienia tężyczki pastwiskowej, na którą najbardziej narażone są krowy o dużej wydajności mlecznej oraz wieloródki.

zapobiegaj tężyczce pastwiskowej

Rośliny wiosną są niestety ubogie w magnez.

– Tężyczka pastwiskowa jest chorobą metaboliczną, która powoduje zmniejszenie pobierania paszy przez krowę, wychudzenie oraz obniżenie laktacji – wyjaśnia Marcin Gołębiewski z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. – W skrajnej postaci choroba może doprowadzić nawet do upadku zwierzęcia.

Aby zapobiec tężyczce pastwiskowej, już kilka tygodni przed wypuszczeniem krów na pastwisko należy do codziennej dawki pokarmowej dodawać suplementy zawierające łatwo przyswajalny magnez. Dobrze jest też stopniowo przyzwyczajać krowy do zielonki, dodając jej niewielkie ilości do paszy i z dnia na dzień stopniowo zwiększać ich dawkę. Hodowca powinien też uważnie obserwować krowy po wypuszczeniu ich na pastwisko. Sztywny chód, drżenie mięśni, niepokój, głośne ryczenie to objawy, na które należy zareagować natychmiast. Ostra postać choroby może bowiem w ciągu zaledwie kilku godzin doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Więcej o bydle na wypasie przeczytacie w artykułach:

  1. Bydło na wypasie: przygotuj krowy do wyjścia na pastwisko
  2. Jak przygotować pastwisko do wypasu bydła?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Udowodnione wyższe plony!Kup teraz Inwestuj w plon
Z forum
Powiązany temat: Żywienie bydła mlecznego
kampl
Jak ja rozumiem to hormon ustawia cykl na wybrany przez nas termin. I widocznie nie załapała i robi powtórkę. Cykl 25 dni może się zdążać. Ale to raczej nie że u kazdej zobacz więcej »
belek123
witam, mam problem krowy mają ruje 25-28 dni od poprzedniej inseminacji gdy są kryte na hormon tzn. doktor przyjedza bada czy jest ciałko i daje oestrophan czyli pgf i za 72 jest ... zobacz więcej »
RusiL
śrutę rzepakową zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *