Bydło na wypasie: zapobiegaj tężyczce pastwiskowej

Bydło na wypasie: zapobiegaj tężyczce pastwiskowej

W początkowym okresie wypasu należy odpowiednio zadbać o zwierzęta. W tym czasie swoje żniwo zbiera bowiem groźna tężyczka pastwiskowa.

Choć pastwisko jest świetnym źródłem darmowej paszy dla bydła, w początkowym okresie wypasu należy odpowiednio zadbać o zwierzęta. W tym czasie swoje żniwo zbiera bowiem groźna choroba. Jak zapobiec tężyczce pastwiskowej?

Gdy na wiosnę łąka zaczyna się zielenić, wydawałoby się, że zielonka to idealny pokarm dla krów, który na dodatek nic nie kosztuje. Jednak we wczesnej fazie wegetacji rośliny nastawione są na intensywny wzrost, natomiast są ubogie w składniki mineralne, w tym magnez. Pod względem objętościowym pasza sprawdza się więc doskonale, jednak nie dostarcza odpowiedniej ilości składników mineralnych. Może to prowadzić do wystąpienia tężyczki pastwiskowej, na którą najbardziej narażone są krowy o dużej wydajności mlecznej oraz wieloródki.

zapobiegaj tężyczce pastwiskowej

Rośliny wiosną są niestety ubogie w magnez.

– Tężyczka pastwiskowa jest chorobą metaboliczną, która powoduje zmniejszenie pobierania paszy przez krowę, wychudzenie oraz obniżenie laktacji – wyjaśnia Marcin Gołębiewski z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. – W skrajnej postaci choroba może doprowadzić nawet do upadku zwierzęcia.

Aby zapobiec tężyczce pastwiskowej, już kilka tygodni przed wypuszczeniem krów na pastwisko należy do codziennej dawki pokarmowej dodawać suplementy zawierające łatwo przyswajalny magnez. Dobrze jest też stopniowo przyzwyczajać krowy do zielonki, dodając jej niewielkie ilości do paszy i z dnia na dzień stopniowo zwiększać ich dawkę. Hodowca powinien też uważnie obserwować krowy po wypuszczeniu ich na pastwisko. Sztywny chód, drżenie mięśni, niepokój, głośne ryczenie to objawy, na które należy zareagować natychmiast. Ostra postać choroby może bowiem w ciągu zaledwie kilku godzin doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Więcej o bydle na wypasie przeczytacie w artykułach:

  1. Bydło na wypasie: przygotuj krowy do wyjścia na pastwisko
  2. Jak przygotować pastwisko do wypasu bydła?

Zdrowe lochy dadzą więcej prosiąt! Jak dbać o ich zdrowie?

Jak sprawić, żeby lochy, odpowiedzialne za ciągłość produkcji prosiąt, były zdrowe? Na co należy zwracać uwagę?

23 listopada 2017

Kiła w rzepaku ozimym – krok w stronę zwalczenia choroby

Teraz Topsin M 500 SC firmy Sumi Agro Poland będziemy mogli stosować, aby ograniczyć występowanie kiły kapusty w rzepaku ozimym

20 listopada 2017

Cielę po narodzeniu – praktyczne wskazówki pielęgnacyjne

Cielę po narodzeniu wymaga szybkiej bardzo starannej i skutecznej opieki. W ciągu kilku godzin trzeba podać mu siarę, najbogatszego źródła pokarmu.

13 listopada 2017

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij