Bydło na wypasie: zapobiegaj tężyczce pastwiskowej

Bydło na wypasie: zapobiegaj tężyczce pastwiskowej

W początkowym okresie wypasu należy odpowiednio zadbać o zwierzęta. W tym czasie swoje żniwo zbiera bowiem groźna tężyczka pastwiskowa.

Choć pastwisko jest świetnym źródłem darmowej paszy dla bydła, w początkowym okresie wypasu należy odpowiednio zadbać o zwierzęta. W tym czasie swoje żniwo zbiera bowiem groźna choroba. Jak zapobiec tężyczce pastwiskowej?

Gdy na wiosnę łąka zaczyna się zielenić, wydawałoby się, że zielonka to idealny pokarm dla krów, który na dodatek nic nie kosztuje. Jednak we wczesnej fazie wegetacji rośliny nastawione są na intensywny wzrost, natomiast są ubogie w składniki mineralne, w tym magnez. Pod względem objętościowym pasza sprawdza się więc doskonale, jednak nie dostarcza odpowiedniej ilości składników mineralnych. Może to prowadzić do wystąpienia tężyczki pastwiskowej, na którą najbardziej narażone są krowy o dużej wydajności mlecznej oraz wieloródki.

zapobiegaj tężyczce pastwiskowej

Rośliny wiosną są niestety ubogie w magnez.

– Tężyczka pastwiskowa jest chorobą metaboliczną, która powoduje zmniejszenie pobierania paszy przez krowę, wychudzenie oraz obniżenie laktacji – wyjaśnia Marcin Gołębiewski z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. – W skrajnej postaci choroba może doprowadzić nawet do upadku zwierzęcia.

Aby zapobiec tężyczce pastwiskowej, już kilka tygodni przed wypuszczeniem krów na pastwisko należy do codziennej dawki pokarmowej dodawać suplementy zawierające łatwo przyswajalny magnez. Dobrze jest też stopniowo przyzwyczajać krowy do zielonki, dodając jej niewielkie ilości do paszy i z dnia na dzień stopniowo zwiększać ich dawkę. Hodowca powinien też uważnie obserwować krowy po wypuszczeniu ich na pastwisko. Sztywny chód, drżenie mięśni, niepokój, głośne ryczenie to objawy, na które należy zareagować natychmiast. Ostra postać choroby może bowiem w ciągu zaledwie kilku godzin doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Więcej o bydle na wypasie przeczytacie w artykułach:

  1. Bydło na wypasie: przygotuj krowy do wyjścia na pastwisko
  2. Jak przygotować pastwisko do wypasu bydła?

Produkcja zwierzęca w Polsce – nowe dane rynkowe

Wstępne szacunki Głównego Urzędu Statystycznego za 2017 r.

14 lutego 2018

FERMA 2018 – nie lada gratka dla hodowców, trwa!

Trwają międzynarodowe targi FERMA 2018 - specjalistyczna impreza dla hodowców bydła, świń i drobiu. Na miejscu odbędą się debaty i konferencje merytoryczne

17 lutego 2018

Efektywna produkcja mleka – na konferencjach Blattin

Rusza cykl konferencji Blattin dla producentów i hodowców bydła. Efektywna produkcja mleka to ich temat przewodni. Nie zwlekaj, zapisz się już dziś!

22 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij