Zapotrzebowanie zbóż na siarkę i objawy jej niedoboru

Download PDF

Zapotrzebowanie zbóż na konkretne mikroelementy jest zróżnicowane. Ale jego spełnienie jest niezbędne do prawidłowego rozwoju. Pierwiastki takie jak cynk, miedź odpowiadają za przemiany fizjologiczne zachodzące w roślinie. Jakie jest zapotrzebowanie zbóż na siarkę?

Jednym z tych mikroelementów niezbędnych do prawidłowego rozwoju roślin jest siarka. Mimo że zapotrzebowanie zbóż na ten konkretny pierwiastek nie jest zbyt wysokie, to jego brak może skutkować niebezpiecznymi  efektami ubocznymi dla zbóż.

Siarka ma wiele istotnych obowiązków, wpływa m.in. na przemiany enzymowe, reakcje enzymatyczne, zależności fotosyntezy, stymuluje także wzrost ilości białka.

Dostępność siarki

Siarka w warunkach polskich gleb jest ogólnodostępnym pierwiastkiem. W glebie znajduje się w 2 formach: organicznej i mineralnej, z większym natężeniem tej pierwszej formy. Ogólna prosta zależność polega na tym, że im gleba jest bardziej próchnicza, to obecność siarki w tym przypadku jest większa. Zboża siarkę pobierają w postaci jonu siarczanowego.

W rozwoju zbóż siarka ma wiele istotnych obowiązków, wpływa m.in. na przemiany enzymowe, reakcje enzymatyczne, zależności fotosyntezy, stymuluje także wzrost ilości białka. Jest niezbędna dla prawidłowych przemian fizjologicznych roślin.

objawy niedoborów siarki w zbożach

Podstawową konsekwencją niedoboru siarki w zbożach jest znaczne pogorszenie ilości białka w ziarnach.

Niedobory siarki

Podstawową konsekwencją niedoboru siarki w zbożach jest znaczne pogorszenie ilości białka w ziarnach. Niemniej same objawy nie są takie proste do rozpoznania, ponieważ można je bardzo łatwo pomylić z niedoborem azotu. Rzetelne dane o niedoborze siarki możemy uzyskać dzięki badaniu analizy chemicznej liści.

Jeśli chcielibyśmy obserwować niedobory siarki gołym okiem, musimy pamiętać, iż niedobór siarki możliwy jest do zaobserwowania tylko w sytuacji dużych braków tego pierwiastka w zbożach. Rośliny, począwszy od młodych zaczynają się wybarwiać, wybarwiają się najpierw górne liście. Niedobór siarki objawia się także znacznym zahamowaniem wzrostu rośliny.

Aby w pełni zaspokoić zapotrzebowanie zbóż na siarkę, ważne jest odpowiednie nawożenie zbóż i dostarczanie im niezbędnych pierwiastków w zrównoważonych ilościach w zależności od stanu gleby, na której uprawiamy zboża.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena / 5. Liczba głosów

Z forum

Powiązany temat:

Ceny nawozów 2019
grzeskw75
10 godzin temu, paulinacnk napisał:     10 godzin temu, paulinacnk napisał:   Witam, Sprzedam pilne na przedpła...
zobacz więcej »
tytanowyJanusz
na pobliskim składzie bialfoska 7-20-30 trzymając cene od września staniała z dnia na dzień o 110zł do poziomu 1550
zobacz więcej »
Norman
Skład w Zągotach ceny bruttu, BB, detal na dziś:Saletra 1130 zł/tona,Mocznik import 1320,Saletrzak 1030,Saletrosan 26 1070,Mocznik tańszy jak w lipcu i i...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o