Jakie jest zapotrzebowanie zwierząt na wodę?
Woda pełni szereg ważnych funkcji w organizmie. Odpowiada za wysoką produkcję i zdrowie zwierząt. Zapotrzebowanie zwierząt na wodę musi być całkowicie zaspokojone, w innym wypadku produkcja będzie ograniczona.
Organizm zwierząt w ponad 70% składa się z wody. Większość najważniejszych procesów odbywa się z wykorzystaniem płynów ustrojowych. Dzięki niej możliwy jest transport składników pokarmowych, oczyszczanie organizmu z toksyn oraz utrzymanie prawidłowego stężenia substancji niezbędnych w organizmie. We wszystkich produktach pochodzenia zwierzęcego znajduje się woda, do których wytworzenia również jest niezbędna. Jaja, mięso czy mleko zawierają duże ilości wody. Jeżeli zapotrzebowanie zwierząt na wodę nie będzie wystarczająco zaspokajane możemy tylko pomarzyć o maksymalnych przyrostach, wysokiej nieśności czy wydajności mlecznej.
–Zwierzęta powinny mieć stały dostęp do wody. Ponadto bardzo ważna jest jej jakość. Woda musi być świeża i czysta, najlepiej podawana poprzez poidła automatyczne. Wszelkie stojące zbiorniki np. stawy, ale również woda w zbiornikach na pastwiskach czy wybiegach jest wątpliwej jakości. W hodowli drobiu dobrym rozwiązaniem są poidła napełniane ręcznie, ale odwracalne. Do wody nie dostają się zanieczyszczenia, odchody, resztki paszy. Natomiast na pastwisku można ustawić beczkowóz wyposażony w poidło miskowe uruchamiane samodzielnie przez zwierzę. Można również wykopać studnię głębinową, jeśli pastwisko znajduje się niedaleko zabudowań. W takim przypadku przy studni powinien być dostęp do prądu, aby uruchomić pompę- wymienia specjalista ds sprzedaży firmy zajmującej się sprzedażą urządzeń i wyposażenia budynków inwentarskich.
Spis treści
Zapotrzebowanie bydła mlecznego na wodę
Krowy do wysokiej produkcji mleka potrzebują naprawdę dużo wody. W oborach, w których bydło ma stały dostęp do poideł ze świeżą wodą, problem nie istnieje (chociaż szybkość przepływu wody w poidle również jest bardzo ważna). Coraz mniej krów mlecznych przebywa w okresie letnim na pastwiskach. Jednak nadal gdzieniegdzie można zobaczyć wypasane stada. Woda dowożona jest na pastwiska raz lub dwa razy dziennie. Czasami to za mało, żeby zapewnić do niej stały dostęp wszystkim zwierzętom. Udowodniono, że niedobór wody, nawet przez część dnia (szczególnie podczas upałów) może znacznie obniżyć produkcję mleka.
–Na każdy litr wyprodukowanego mleka krowa zużywa około 3,5 litra wody. Zapotrzebowanie na wodę można również wyliczyć jeśli znamy ilość suchej masy pobieranej codziennie przez krowę. Na każdy kilogram suchej masy paszy powinno przypadać minimum 5 litrów wody- mówi lekarz weterynarii, z powiatu płońskiego, z województwa mazowieckiego
Krowa produkująca 30 litrów mleka dziennie powinna wypić 105 litrów świeżej wody.
Zapotrzebowanie drobiu na wodę
Drób spożywa najmniej wody w porównaniu z innymi zwierzętami gospodarskimi. Na każdy kilogram suchej masy paszy dorosły ptak pobiera 2,5 l wody.
Dla przykładu nioska pobierająca 150 g gotowej mieszanki pełnoporcjowej powinna wypić 300-450 ml wody. Bardzo wrażliwe na niedobór wody są młode ptaki, u których nawet 1-dniowy niedostatek wody może doprowadzić do śmierci. Hodowcy bardzo dbają o jakość paszy, ściółki, mikroklimatu w kurniku, zapominając często o stałym dostępie do świeżej i czystej wody. Głównie problem pojawia się na wybiegach. Nioski bez dostępu do wody na wybiegach po prostu o niej zapominają. Nie wracają do kurnika tylko po to żeby się napić. Dlatego na wybiegach również powinny znajdować się poidła. Najlepiej odwracalne, a jeśli muszą być wolnostojące korytka, to najlepiej pod zadaszeniem, wiatą.
Zapotrzebowanie koni na wodę
Konie powinny mieć stały dostęp do wody w poidłach automatycznych w boksach, ale również na wybiegach. Nadal konie w gorzej wyposażonych stajniach poi się dwa, trzy razy dziennie podając wodę wiadrem przed zadaniem paszy.
–W zależności od tego ile dziennie koń pracuje, jaką paszę pobiera i ile waży może wypić od 20 do 75 l wody. W boksach, w których nie ma automatycznych poideł trzeba podawać wodę wiadrami. Im częściej tym lepiej, ale nie powinno się dawać wody tuż po powrocie z treningu- mówi właścicielka stadniny koni znajdującej się pod Warszawą
Zapotrzebowanie trzody chlewnej na wodę
Trzoda chlewna w zależności od wieku i masy ciała może dziennie pobrać od 1 do 20 l wody dziennie. Normy dla poszczególnych grup przedstawiono w tabeli poniżej.
Grupa technologiczna | Zapotrzebowanie na wodę |
Prosięta odsadzone 8-25 kg | 1-2,5 l |
Warchlaki 25-45 kg | 2,5-4,0 l |
Tuczniki do 100 kg | 4,0-10,0 l |
Maciory | 10,0-15,0 l |
Maciory karmiące | 15,0-25 l |
Maciory karmiące mają znacznie wyższe potrzeby aniżeli maciory prośne czy tuczniki.
Zapotrzebowanie zwierząt na wodę jest wyższe podczas upałów. Należy o tym pamiętać, ponieważ nie zapewniając odpowiedniej ilości wody obniżymy produkcyjność naszych zwierząt i narazimy je na skutki odwodnienia i problemy zdrowotne. Stres cieplny powoduje liczne zaburzenia funkcjonowania organizmu, co za tym idzie naraża hodowców na straty. Jedną z metod ograniczenia skutków stresu cieplnego jest podawanie zwierzętom odpowiedniej ilości wody, dobrej jakości.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!