Zaprawianie zbóż ozimych – pierwszy krok do wartościowego plonu

Zaprawianie materiału siewnego jest pierwszym i niezbędnym elementem ochrony zbóż ozimych. Zabieg wpisuje się doskonale w działania prośrodowiskowe, bowiem wraz z materiałem siewnym do gleby wprowadzane są minimalne ilości substancji czynnych. Ich aplikacja gwarantuje uzyskanie maksymalnego efektu w postaci ograniczenia występowania wielu groźnych chorób zbóż ozimych.
Zaprawianie ziarna nie tylko korzystnie wpływa na zdrowotność roślin, wyrównanie wschodów, ale też na wielkość plonu i masę tysiąca ziaren (MTZ).
Spis treści
Zaprawianie jest konieczne, skuteczne i opłacalne
Badania wskazują, że ponad 70% rolników stosuje zaprawy nasienne. Postaram się przekonać pozostałe 30%, że zaprawianie materiału siewnego jest konieczne, skuteczne i opłacalne. Konieczne, ponieważ przedłużające się deszczowe jesienie, wysoka wilgotność powietrza, poranne i wieczorne rosy sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych, a niektóre z nich zwalczane są tylko przez zaprawianie. Skuteczne, bowiem odpowiednio dobrane substancje czynne zwalczają szerokie spektrum patogenów. Opłacalne, bo dzięki temu jednemu zabiegowi można ograniczyć liczbę nalistnych zabiegów fungicydowych w kolejnych fazach rozwojowych zbóż.
Głownie i śniecie — gdy choroba zaczyna się od ziarna
Zaprawianie jest jedynym zabiegiem fungicydowym umożliwiającym zwalczenie niektórych patogenów, powodujących choroby silnie ograniczające obsadę pełnowartościowych kłosów. Są wśród nich grzyby głowniowe, sprawcy m.in. głowni pylącej, głowni zwartej oraz śnieciowce, powodujące śnieć cuchnącą, śnieć karłową, czy śnieć gładką. Grzyby te przenoszone są wyłącznie przez ziarniaki. Dlatego nie ma żadnych fungicydowych zabiegów nalistnych, które mogłyby zabezpieczyć zboża przed chorobami przenoszonymi wraz z materiałem nasiennym.
Zagrożenie chorobami odglebowymi
Patogeny zasiedlające glebę stanowią duże zagrożenie dla zbóż nie tylko w fazie kiełkowania i wschodów roślin, ale aż do ich krzewienia. Jesiennym infekcjom sprzyjają m.in. deszczowa aura, niedobory pokarmowe, słabe stanowiska glebowe. Zaprawianie nasion chroni siewki i młode rośliny przed m.in. zgorzelami siewek, fuzaryjną zgorzelą podstawy źdźbła. Jak również wyjątkowo groźnymi:
- pleśnią śniegową,
- pałecznicą zbóż i traw,
- ostrą plamistością oczkową (rizoktoniozą).
Zaprawianie chroni też liście
Zaprawy o szerokim spektrum zwalczanych patogenów, działając nawet do trzech miesięcy od zastosowania, chronią młode rośliny przed chorobami liści, w tym: mączniakiem prawdziwym zbóż i traw, rdzą brunatną, plamistością siatkową jęczmienia, brunatną plamistością liści, rynchosporiozą zbóż, septoriozą paskowaną pszenicy. W sezonach niesprzyjających rozwojowi patogenów grzybowych zaprawianie pozwala na zrezygnowanie z jesiennego zabiegu fungicydowego.
Skuteczne rozwiązania
Zaprawianie jest zabiegiem, który chroni rośliny przed infekcją w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Ponadto ogranicza lub hamuje rozwój patogenów grzybowych, które w trakcie sezonu wegetacyjnego powodują znaczne straty w plonie. Dlatego warto zaprawiać materiał siewny. Trzeba tylko dobrać odpowiedni środek. Sprawdzonym przez producentów i skutecznym rozwiązaniem jest gama produktów Maxim®. Została ona zarejestrowana do stosowania w ozimych uprawach pszenicy, jęczmienia, pszenżyta i żyta do ochrony przed szerokim spektrum patogenów odglebowych i przenoszonych na nasionach. Produkty te bardzo skutecznie zabezpieczają przed infekcjami grzybami z rodzaju Fusarium, dzięki czemu zawartość mykotoksyn w plonie jest zredukowana.
Zaprawy z wartością dodaną
Maxim 025 FS bazuje na fludioksonilu (związku z grupy fenylopiroli), o działaniu powierzchniowym, który dokładnie pokrywa powierzchnię ziarna. Przemieszcza się wraz ze wzrostem koleoptylu, zabezpieczając siewki. Maxim® Power z kolei jest zaprawą dwuskładnikową. Zawiera fludioksonil i sedaksan (związek z grupy karboksyamidów), o działaniu układowym (systemicznym). Dzięki synergii obu substancji o odmiennych mechanizmach działania pozytywny efekt ochronny jest jeszcze silniejszy.
Maxim® Power zapewnia szybszy rozwój siewek i równomierne wschody. Wpływa pozytywnie na rozwój systemu korzeniowego. To sprawia, że pobieranie wody i soli mineralnych jest bardziej efektywne, a młode rośliny są wytrzymałe na stres abiotyczny (suszę i niską temperaturę). Wymienione produkty stosuje się w dawce 200 ml/100 kg ziarna.
Trójskaładnikowa zaprawa najnowszej generacji
Vibrance® Star to zaprawa nasienna bazująca na trzech substancjach czynnych fludioksonilu, sedaksanie i tritikonazolu (związek z grupy triazoli). W pełni zabezpiecza nasiona zbóż ozimych (pszenicy, jęczmienia, pszenżyta, żyta — w dawce 200 ml/100 kg nasion, owsa — 150 ml/100 kg nasion) przed patogenami grzybowymi. Sedaksan i tritikonazol działają systemicznie, wnikają do wnętrza ziarniaka; fludioksonil ma działanie powierzchniowe.
Vibrance® Star wyróżnia się wśród innych zapraw najwyższą skutecznością w zwalczaniu rizoktoniozy i pałecznicy zbóż i traw. Dodatkowo działanie Vibrance® Star wzmacnia synergia trzech składników. Ściśle biorąc, rośliny są zdrowe, wyrównanie we wschodach, z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Ogólnie mówiąc, silne rośliny jesienią dają gwarancję lepszego i szybszego ich rozwoju na wiosnę.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.