Zaprawy do rzepaku – będą i w tym roku!

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podpisał derogację w sprawie zapraw neonikotynoidowych w rzepaku. To kolejny rok kiedy będzie można zakupić zaprawiony materiał siewny! Dowiedz się więcej!
15 maja 2019 roku minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski po raz kolejny podpisał czasowe zezwolenie na stosowanie zapraw neonikotynoidowych w rzepaku ozimym. Zezwolenie będzie obowiązywało 120 dni i dotyczy dwóch zapraw nasiennych – Modesto 480 FS oraz Cruiser 322 FS.
Spis treści
Zaprawy do rzepaku są potrzebne

Według rolników zaprawy do rzepaku są niezbędne w uprawie rzepaku gdyż są jedyną skuteczną metodą do walki ze szkodnikami
Głównym wnioskodawcą o czasowe wprowadzenie zapraw neonikotynoidowych było Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. Dzięki wnioskowi Zrzeszenia po raz kolejny zostało uzyskane zezwolenie, które będzie dotyczyć dwóch zapraw – Modesto 480 FS oraz Cruiser 322 FS. Modesto 480 FS będzie można stosować od 20 maja do 17 września 2019 r., a Cruiser OSR 322 FS od 1 czerwca do 28 września 2019 r.
Perspektywy uprawy rzepaku znacznie się pogorszyły w ostatnich latach. Rolnicy coraz częściej rezygnują z jego uprawy właśnie ze względu na brak zapraw. Po zakazie ich stosowania ochrona rzepaku przed szkodnikami stała się bardzo trudna i mało skuteczna. Według rolników zaprawy do rzepaku to jedyna skuteczna metoda walki ze szkodnikami.
Ekolodzy nie popierają derogacji

Stosowanie zapraw neonikotynoidowych w uprawie rzepaku wg organizacji ekologicznych jest szkodliwe dla owadów pożytecznych min. pszczół
O ile rolnicy będą się cieszyć z decyzji podjętej przez ministra rolnictwa, to środowiska ekologów już niekoniecznie. Greenpeace w oświadczeniu napisał – Minister Ardanowski zlekceważył wiedzę naukową i zdanie dziesiątek tysięcy osób, które domagały się ochrony zapylaczy i umożliwił właśnie stosowanie zakazanego w całej Unii Europejskiej rodzaju pestycydów tzw. neonikotynoidów. Zdaniem organizacji –Minister rolnictwa drugi rok z rzędu stanął po stronie dużego biznesu, zamiast po stronie pszczół.
Odmienne zdanie w tej sprawie mają rolnicy, którzy popierają decyzję ministra rolnictwa – Dzięki zaprawom do gleby wprowadzam 20-30 gram substancji czynnej. Natomiast wykonując kilka zabiegów chemicznych jesienią pozostałości jest znacznie więcej. Pytanie co jest bardziej szkodliwe?
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.