Zaprawy z neonikotynidami: kto w Polsce znajdzie pchełkę?

Zaprawy z neonikotynidami: kto w Polsce znajdzie pchełkę?

Okazuje się, że są kraje należące do UE, w których można stosować zaprawy do rzepaku z neonikotynidami! Jak to zrobiono?

Okazuje się, że są kraje należące do Unii Europejskiej, w których można stosować zaprawy nasienne z neonikotynidami! Jak to zrobiono?

Chodzi, oczywiście, przede wszystkim o rzepak, który przez Unię Europejską jest uznany za roślinę atrakcyjną dla pszczół. Zwolennicy zapraw nasiennych z neonikotynidami mówią zaś, że od czasu siewu do dni, gdy pszczoły pojawią się w łanach rzepaku, po neonikotynidach już nie będzie nawet śladu.

zaprawy z neonikotynidami

Obostrzenia dotyczące rzepaku wiążą się z uznaniem rośliny przez Unię za atrakcyjną dla pszczół.

Sprawdziliśmy i okazało się, że czasowe zezwolenie na stosowanie neonikotynoidów w rzepaku posiadają następujące kraje: Dania, Finlandia, Estonia, Litwa, Łotwa oraz Węgry – wylicza Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej. – Dla polskich rolników niepojęty jest jednak fakt, dlaczego w innych krajach członkowskich UE, które tak samo jak Polska muszą respektować prawo unijne jako prawo nadrzędne, wprowadzane są regulacje wewnętrzne pozwalające producentom rzepaku na stosowanie zapraw nasiennych, a w naszym kraju jest to całkowicie zakazane.

W tej sprawie Wielkopolska Izba Rolnicza wystąpiła do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z pytaniem: skoro zaprawy nasienne dostępne są w Dani i w Skandynawii, to dlaczego nie w Polsce?

Dla polskich rolników niepojęty jest jednak fakt, dlaczego w innych krajach członkowskich UE, które tak samo jak Polska muszą respektować prawo unijne jako prawo nadrzędne, wprowadzane są regulacje wewnętrzne pozwalające producentom rzepaku na stosowanie zapraw nasiennych, a w naszym kraju jest to całkowicie zakazane.

Piotr Walkowski, prezes WIR

Przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r., w art. 53 dopuszczają natomiast w sytuacji nadzwyczajnej w ochronie roślin możliwość wydania przez poszczególne państwa członkowskie zezwolenia na wprowadzenie do obrotu na okres 120 dni środka ochrony roślin w celu ograniczonego i kontrolowanego stosowania odpowiada ministerstwo rolnictwa. – Mocą tego rozporządzenia dopuszczone zostało zastosowanie zapraw neonikotynoidowych w uprawie rzepaku jarego w Finlandii, Łotwie, Litwie i Estonii ze wskazaniem jako organizmu szkodliwego pchełki.

Dla nas to o tyle istotne, że dowiedzieliśmy się, że jednak rzeczywiście można doprowadzić do zgody na stosowanie zapraw rzepaku – mówi Piotr Walkowski. – W kilku krajach udało się wskazać szkodnika, który ma być dzięki tej zaprawie zwalczany. Pokazaliśmy drogę i czekamy, kto zdecyduje się pójść tą drogą w Polsce, bo przecież rzepak jest dla nas uprawą strategiczną.

 

Zobacz też:

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Komentarze

  1. Bzdury totalne tylko po to zeby nakręcić centralę nasienne. Jednego roku zakupilem z centrali przenzyto i to dość sporo i cale 20 ha mialem zanieczyszczone zytem! Swoje obok czyste. I za takie ***** wolaja po 2000 zl za tonę a nigdy nie wiadomo czego sie spodziewać! Firmy nasienne żerują na rolnikach, nowe genetyki odmiany w zasadzie juz nic nie sa doskonalone tylko powielane i przypisują im inne nazwy. Jeszcze troch to wszyscy zaczną wracać do tradycyjnych pewnych odmian i każdy sam zacznie sobie je czysci jak za dawnych lat bo te złodziejstwo co jest teraz nie jest warte złamanego grosza!

Międzyplony w uprawie kukurydzy

Obecnie międzyplony zazwyczaj uprawia się w celach nawozowo-ochronnych. Różne międzyplony mają jednak różne korzyści. Sprawdźcie, jakie

8 stycznia 2018

Kiszonka kukurydziana a stres suszy

Wielkość spadku plonu kukurydzy zależy m.in. od fazy rozwojowej, w jakiej wystąpiła susza. A jak odczuwa to kiszonka kukurydziana?

9 stycznia 2018

Struktura gleby – jak ją poprawić?

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o żyzności gleby jest jej struktura. Na co wpływa i co ją charakteryzuje?

12 stycznia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij