Zaprawy z neonikotynidami: kto w Polsce znajdzie pchełkę?

Zaprawy z neonikotynidami: kto w Polsce znajdzie pchełkę?

Okazuje się, że są kraje należące do UE, w których można stosować zaprawy do rzepaku z neonikotynidami! Jak to zrobiono?

Okazuje się, że są kraje należące do Unii Europejskiej, w których można stosować zaprawy nasienne z neonikotynidami! Jak to zrobiono?

Chodzi, oczywiście, przede wszystkim o rzepak, który przez Unię Europejską jest uznany za roślinę atrakcyjną dla pszczół. Zwolennicy zapraw nasiennych z neonikotynidami mówią zaś, że od czasu siewu do dni, gdy pszczoły pojawią się w łanach rzepaku, po neonikotynidach już nie będzie nawet śladu.

zaprawy z neonikotynidami

Obostrzenia dotyczące rzepaku wiążą się z uznaniem rośliny przez Unię za atrakcyjną dla pszczół.

Sprawdziliśmy i okazało się, że czasowe zezwolenie na stosowanie neonikotynoidów w rzepaku posiadają następujące kraje: Dania, Finlandia, Estonia, Litwa, Łotwa oraz Węgry – wylicza Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej. – Dla polskich rolników niepojęty jest jednak fakt, dlaczego w innych krajach członkowskich UE, które tak samo jak Polska muszą respektować prawo unijne jako prawo nadrzędne, wprowadzane są regulacje wewnętrzne pozwalające producentom rzepaku na stosowanie zapraw nasiennych, a w naszym kraju jest to całkowicie zakazane.

W tej sprawie Wielkopolska Izba Rolnicza wystąpiła do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z pytaniem: skoro zaprawy nasienne dostępne są w Dani i w Skandynawii, to dlaczego nie w Polsce?

Dla polskich rolników niepojęty jest jednak fakt, dlaczego w innych krajach członkowskich UE, które tak samo jak Polska muszą respektować prawo unijne jako prawo nadrzędne, wprowadzane są regulacje wewnętrzne pozwalające producentom rzepaku na stosowanie zapraw nasiennych, a w naszym kraju jest to całkowicie zakazane.

Piotr Walkowski, prezes WIR

Przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r., w art. 53 dopuszczają natomiast w sytuacji nadzwyczajnej w ochronie roślin możliwość wydania przez poszczególne państwa członkowskie zezwolenia na wprowadzenie do obrotu na okres 120 dni środka ochrony roślin w celu ograniczonego i kontrolowanego stosowania odpowiada ministerstwo rolnictwa. – Mocą tego rozporządzenia dopuszczone zostało zastosowanie zapraw neonikotynoidowych w uprawie rzepaku jarego w Finlandii, Łotwie, Litwie i Estonii ze wskazaniem jako organizmu szkodliwego pchełki.

Dla nas to o tyle istotne, że dowiedzieliśmy się, że jednak rzeczywiście można doprowadzić do zgody na stosowanie zapraw rzepaku – mówi Piotr Walkowski. – W kilku krajach udało się wskazać szkodnika, który ma być dzięki tej zaprawie zwalczany. Pokazaliśmy drogę i czekamy, kto zdecyduje się pójść tą drogą w Polsce, bo przecież rzepak jest dla nas uprawą strategiczną.

 

Zobacz też:

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Komentarze

  1. Bzdury totalne tylko po to zeby nakręcić centralę nasienne. Jednego roku zakupilem z centrali przenzyto i to dość sporo i cale 20 ha mialem zanieczyszczone zytem! Swoje obok czyste. I za takie ***** wolaja po 2000 zl za tonę a nigdy nie wiadomo czego sie spodziewać! Firmy nasienne żerują na rolnikach, nowe genetyki odmiany w zasadzie juz nic nie sa doskonalone tylko powielane i przypisują im inne nazwy. Jeszcze troch to wszyscy zaczną wracać do tradycyjnych pewnych odmian i każdy sam zacznie sobie je czysci jak za dawnych lat bo te złodziejstwo co jest teraz nie jest warte złamanego grosza!

Kiła kapusty w rzepaku: zabieg T0 receptą na sukces?

Jak poradzić sobie z kiłą kapusty w rzepaku? Dlaczego zabiegi jesienne są najskuteczniejsze? Wyjaśniamy, w jaki sposób chronić nasz rzepak.

23 marca 2018

Skracanie pszenicy oraz innych zbóż. Kiedy stosować regulatory?

Regulacja łanu to ważny zabieg, który wpływa na plon oraz jego jakość. Sprawdź kiedy najlepiej go wykonać!

19 marca 2018

GMO w Polsce na hamulcu

Czy nowe przepisy dotyczące GMO w Polsce, sprawią, że uprawa roślin transgenicznych będzie niemożliwa, czy wprost przeciwnie - jak twierdzą

13 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij