Jest prosta metoda na zwalczanie zarazy ziemniaka i alternariozy!

Z roku na rok rośnie presja chorób grzybowych w uprawie ziemniaka takich jak zaraza ziemniaka i alternarioza. Podpowiadamy, jak w tym roku skutecznie poradzić sobie z patogenami.

Uprawa ziemniaka nie jest prosta. Sama roślina jest wymagająca jeśli chodzi o ochronę przed patogenami i szkodnikami. Najtrudniejsze w zwalczaniu chorób ziemniaka są zaraza ziemniaka i alternarioza. Pierwsza choroba jest dość dobrze znana rolnikom w przeciwieństwie do drugiej, która bywa zapominana w programie ochrony.

Obie choroby są bardzo groźne ze względu na możliwość infekowania bulw i ich gorszego przechowywania.

Warunki sprzyjające rozwojowi patogena powodującego zarazę ziemniaka to duża wilgotność powietrza (wynikająca z częstych przelotnych opadów) a także temperatura poniżej 20°C. Alternarioza natomiast preferuje warunki cieplejsze – optimum to od 24°C do 28°C, ale rozwijać się może już nawet od 18°C.

Reklama

Zaraza ziemniaka – najgroźniejsza choroba ziemniaka w Polsce

Zaraza ziemniaka, wywoływana przez organizm grzybopodobny Phytophthora infestans, to najbardziej rozpowszechniona choroba grzybowa na terenie Polski i stąd głównie wynika jej szkodliwość. Choroba ta rozwija się nie tylko na plantacjach ziemniaka ale także w przechowalniach podczas magazynowania bulw. Plon na plantacjach z zarazą ziemniaka jest niższy (nawet o 80%) i drobniejszy. Wynika to z faktu porażania nie tylko liści, ale także łodyg, powodując zmniejszenie powierzchni asymilacyjnej nawet o 50%.

choroby ziemniaka

Coroczne początki występowania choroby możemy zaobserwować coraz wcześniej.

fot. Syngenta

Głównymi źródłami choroby są:

  • resztki roślin porażonych pozostawione na polu,
  • zainfekowane bulwy pozostawione na miejscu ich sortowania,
  • bulwy zainfekowane użyte do obsadzenia plantacji.

Źródła dzielimy na pierwotne i wtórne. Źródła pierwotne to takie, które są już zainfekowane przez patogen, np. wysadzone zainfekowane bulwy lub resztki. Źródła wtórne natomiast to rośliny, które zostały porażone i stanowią źródło dalszego rozprzestrzeniania chorób.

Coroczne początki występowania choroby możemy zaobserwować coraz wcześniej. W zeszłym roku już na początku czerwca PIORiN wydał komunikaty o możliwych warunkach sprzyjających rozwojowi choroby.

W zwalczaniu choroby jaką jest zaraza ziemniaka sprawdzają się najlepiej substancje działające systemicznie i wgłębnie.

zaraza ziemniaka

Alternarioza i zaraza ziemniaka – jak je rozpoznać?

fot. Syngenta

Alternarioza – bagatelizowana choroba ziemniaka

Alternarioza ziemniaka to tak naprawdę zespół dwóch chorób grzybowych: suchej plamistości liści i brunatnej plamistości liści. Alternaria solani, grzyb powodujący suchą plamistość liści, atakuje przeważnie rośliny osłabione, które stają się źródłem zakażenia kolejnych roślin. W przypadku tej choroby mamy do czynienia z porażaniem dolnych liści, na których pojawiają się brunatne, okrągłe, rzadziej nieregularne plamy z charakterystycznymi kręgami w ich obrębie, a tkanka porażona grzybem zasycha i staje się krucha. Brunatna plamistość liści to choroba wywoływana przez grzyb Alternaria alternata, charakteryzująca się drobnymi plamami na powierzchni liścia.

alternarioza

Jakiego fungicydu należy użyć w walce z chorobami ziemniaków?

fot. Syngenta

Ochrona fungicydowa to inwestycja w duży i dobry plon

W uprawie ziemniaka wykonanie kilku zabiegów fungicydowych w okresie wegetacji rośliny to podstawa. Skutecznym środkiem w ochronie ziemniaka przez porażeniem pierwotnym jest fungicyd od firmy Syngenta Carial®Star, posiadający w swoim składzie dwie substancje aktywne: mandipropamid i difenokonazol. Mandipropamid to sprawdzony już od ponad 10 lat związek z grupy amidów skutecznie zwalczający chorobę, którą jest zaraza ziemniaka. Z kolei difenokonazol to nowa substancja aktywna z grupy triazoli sprawdzająca się skutecznie w ochronie ziemniaka przed alternariozą. Połączenie tych dwóch substancji aktywnych zapewnia szerokie spektrum działania systemiczne, wgłębne i kontaktowe.

zwalczanie chorób ziemniaka

W uprawie ziemniaka wykonanie kilku zabiegów fungicydowych w okresie wegetacji rośliny to podstawa.

fot. Syngenta

Dużym atutem fungicydu Carial®Star jest możliwość stosowania go już od fazy zwierania rzędów do zasychania roślin przy niewielkiej dawce 0,6l/ha można stosować go aż trzykrotnie w jednym okresie wegetacji bez widocznych objawów uodpornienia się patogenów. Warto zwrócić również uwagę na okres karencji, który wynosi zaledwie 3dni.

Atuty Carial®Star:

  • zwalczanie zarazy ziemniaka i alternariozy podczas jednego przejazdu;
  • difenokonazol zwalcza oba grzyby powodujące alternariozę: Alternaria alternata Alternaria solani;
  • odporność na deszcz, deszcz występujący po 15 minutach nie wpływa ujemnie na działanie środka;
  • pewność i łatwość stosowania, nie wymaga mieszania, a jego pewność potwierdzona została badaniami Grupy Euroblight.

 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 143

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *