Zaraza ziemniaka – jest nowy fungicyd na rynku!

Realnym zagrożeniem w najbliższym czasie będzie zaraza ziemniaka. Ta groźna choroba potrafi zniszczyć do 100% plantacji, zostawiając rolnika z niczym. Aby uniknąć strat, zadbajmy o ochronę rośliny wcześniej, przed wystąpieniem problemu!
Anomalia pogodowe dotarły nad Polskę. Fala upałów, gwałtowne burze, a zaraz po nich grad to mieszanka, która może rolnikom i ich uprawom dać się mocno we znaki. Ze względu na warunki, z jakimi przyszło nam się w tym roku zmierzyć spore zagrożenie będzie stanowić zaraza ziemniaka. Dowiedz się jak skutecznie ją zwalczyć!
Spis treści
Najgroźniejsza choroba ziemniaka

Duże brunatne plamy na brzegach liści z widocznym okrągłym pierścieniem w środku to typowy objaw zarazy ziemniaka
Zaraza ziemniaka to choroba, którą wywołuje grzyb Phytoftora infestans. Skutkuje nie tylko ogromną utratą plonu, wpływa też na przechowywanie, a także sprzyja rozwojowi innych patogenów. Jedno źródło infekcji jest wystarczające do wywołania epidemii na ponad 100 ha (!), a deszczowa i burzowa pogoda stwarza ku temu idealne warunki. Termin wystąpienia pierwszych objawów choroby zależny jest od warunków atmosferycznych.
Można zaobserwować je już teraz, a najpóźniej będą widoczne w sierpniu. Pierwszymi objawami na liściach są wodniste plamy o nieregularnym kształcie, najpierw zółto-brunatne, następnie brunatne. W sprzyjających warunkach ich gnicie rozpoczyna się już po kilku dniach.
W trakcie okresów deszczowych lub mglistych na pograniczu zdrowej i chorej części liścia występuje biały nalot. Są to trzonki oraz zarodniki konidialne. Nalot ten znika wraz z nadejściem suchej pogody. Czasami pierwsze objawy można spotkać na łodygach, w postaci brunatnych plam i białego nalotu, który nie zanika niezależnie od pogody. Niekształtne, sino szare, wgłębne plamy na bulwach ziemniaka mogą pojawić się dopiero przy zbiorze lub podczas przechowywania. W głębi chorej części bulwy miąższ staje się rdzawobrunatny. Gnijący ziemniak jest twardy, a gdy zostanie zakażony innymi drobnoustrojami, staje się mokry.
Monitorowanie plantacji ziemniaka
Plantację ziemniaka w warunkach zagrożenia infekcją przez sprawcę zarazy ziemniaka powinno się monitorować 2-3 razy w tygodniu, aby nie przegapić odpowiedniego momentu zabiegu
Od wschodów ziemniaków do wystąpienia pierwszych objawów zarazy ziemniaka zazwyczaj prowadzi się obserwacje raz w tygodniu. Terminem wschodów ziemniaków jest moment, w którym ¼ rośliny widoczna jest na polu. Obecne warunki pogodowe, ale także mgła i długotrwałe opady deszczu, sprawiają, że zagrożenie wystąpienia zarazy jest duże. Dlatego uprawę powinno obserwować się co najmniej 2-3 razy w tygodniu. Jeśli dostrzeżemy pierwsze objawy nie należy zwlekać z zabiegiem fungicydowym.
Walka z zarazą ziemniaka
W zwalczaniu Phytoftora infestans istotna jest kontrola infekcji pierwotnej. Należy upewnić się, czy bulwy, które wsysadzimy, są wolne od patogenów. Zaraza ziemniaka jest chorobą rozwijającą się niezwykle szybko w infekcji wtórnej, przez co w tym okresie jej zwalczanie jest już bardzo trudne. Termin pierwszej w sezonie aplikacji fungicydu jest niezwykle ważny, niezależnie od systemu, jaki wybierzemy do zwalczania choroby.
Przy wyborze optymalnej dla nas strategii, powinniśmy uwzględnić jej najważniejsze aspekty, takie jak termin rozpoczęcia ochrony fungicydowej, odstęp pomiędzy poszczególnymi zabiegami, dawka środka grzybobójczego i mechanizm jego działania oraz zdolność tego środka do pokrywania bądź rozprzestrzeniania się substancji aktywnych wraz ze wzrostem roślin.
Jednym ze sposobów zwalczania zarazy jest użycie substancji o działaniu kontaktowym, m.in. tych z grupy ditiokarbaminianów. Ich skuteczność jest dobra, jednak może okazać się niewystarczająca w obliczu szybko rosnącej rośliny, pojawiania się nowych tkanek oraz błyskawicznie rozprzestrzeniającego się grzyba. Przy obecnych warunkach pogodowych należy rozważyć środki z substancjami o charakterze wgłębnym lub układowym, które silniej penetrują tkanki roślin.
Przełom w ochronie ziemniaka
Środkiem nowej generacji, działającym nawet w najtrudniejszych warunkach środowiskowych jest ZorvecTM EnicadeTM. Działa on poprzez rozprzestrzenianie się w tkankach, a następnie przemieszcza się w roślinie, zabezpieczając ją przed rozwojem grzyba. Po 20 minutach od zastosowania staje się odporny na zmywanie, dzięki czemu nie musimy martwić się o skuteczność zabiegu. ZorvecTM EnicadeTM działa wielotorowo: hamuje wytwarzanie zarodników i ogranicza ich żywotność oraz zapobiega kiełkowaniu strzępki infekcyjnej i wytwarzaniu sporangia oraz opóźnia dalszy rozwój plam nekrotycznych. Środek ten jest skuteczny nawet w przypadku ras odpornych, takich jak EU_13_A2 (Blue 13). Odstęp pomiędzy zabiegami powinien wynosić co najmniej 7 dni, zatem w porównaniu z innymi fungicydami, działa bardzo długo.
Dzięki temu liczba zabiegów w sezonie jest znacznie mniejsza, co wyraźnie zwiększa wydajność. Zastosowanie tak innowacyjnego fungicydu eliminuje problem odporności krzyżowej z innymi substancjami czynnymi fungicydów. Stosowanie fungicydu ZorvecTM należy rozpocząć w okresie od ok. 20 dni po wschodach ziemniaka, czyli podczas intensywnego wzrostu masy wegetatywnej. Kontynuowanie zabiegów zaleca się przez cały czas zawiązywania bulw. Ważne jest, aby pierwszy zabieg wykonany był jeszcze zanim pojawią się pierwsze objawy choroby. Fungicyd należy stosować z innym produktem, zawierającym substancję aktywną z innej grupy chemicznej, dedykowanym zwalczaniu zarazy ziemniaka.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
