Zasady przemieszczania się świń w czasie ASF

Zasady przemieszczania się świń w czasie ASF opracował Główny Lekarz Weterynarii. Zawarte w nich wytyczne poruszają kwestie przemieszczania się trzody chlewnej z obszaru zagrożonego do innego obszaru zagrożenia. Ponadto, dotyczą one także przemieszczania się przez terytoria kraju znajdujące się na obszarach wolnych, ochronnych, a także objętych ograniczeniami. 

Zakaz przemieszczania się świń w czasie ASF – kiedy obowiązuje?

Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia MRiRW w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń zakaz przemieszczania świń obowiązuje z obszaru zagrożenia poza ten obszar. Pomimo tego stosowane są odstępstwa w tej kwestii, jeśli miejsce do którego transportujemy świnie znajduje się poza obszarem zagrożenia. Ponadto, zasady przemieszczania się świń nie dotyczą transportu z obszaru zagrożenia do innego gospodarstwa zlokalizowanego na obszarze zagrożenia. 

Zasady przemieszczania się świń – wymagane pozwolenie i plan awaryjny

Transport świń na obszarach zagrożenia w celu wprowadzenia ich do gospodarstwa wymaga stosownego pozwolenia powiatowego lekarza weterynarii. Natomiast w przypadku przemieszczania się świń przez tereny nie znajdujące się w obszarze zagrożenia PLW zanim wyda pozwolenie musi zweryfikować następujące kwestie:

  • przestrzeganie zasad bioasekuracji dla gospodarstw w obszarze zagrożenia
  • sytuację epizootyczną dotyczącą ASF, w tym ewentualne występowanie ognisk ASF u świń w promieniu 10 km od gospodarstwa 
  • posiadanie planu awaryjnego przez podmiot przewożący trzodę chlewną w razie np. zdarzenia drogowego

Badanie świń przed przemieszczeniem się, a później dezynfekcja

Nie wcześniej niż 24 godziny przed przemieszczeniem świnie trafiają na badania, po czym otrzymują świadectwo zdrowia potwierdzające przeprowadzone badania. Zasady przemieszczania się świń polegają również na oczyszczeniu i zdezynfekowaniu środka transportu po rozładunku zwierząt. Dodatkowo, gospodarstwo do którego trafiły świnie podlega zaostrzonemu nadzorowi PLW przez 30 dni od daty rozładunku trzody chlewnej. GLW w opracowanych wytycznych sugeruje także pobieranie próbek do badań laboratoryjnych od padłych zwierząt w tym okresie. 

Zasady przemieszczania się świń w czasie ASF – szersze informacje na ten temat można znaleźć tutaj.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *