Zaskakująca decyzja PSL. Co dalej?

Ludowcy opuścili Koalicję Europejską i idą własną drogą. Przedstawili już pierwsze punkty swojego nowego programu przed wyborami parlamentarnymi. Darmowe leki i szczepienia oraz rozszerzenie programu 500 plus – to tylko niektóre obietnice PSL. Co dalej z partią Władysława Kosiniaka – Kamysza?

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego nie zachwyciły PSL. Koalicja Europejska (38,5 proc. poparcia) została pokonana przez PiS (45 proc. ), które wyraźnie wygrało na wsiach. Ludowcy uznali, że należy opuścić swoich dotychczasowych koalicjantów i spróbować na nowo zawalczyć o głosy rolników.

PSL co dalej

Na zdjęciu lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przed wyborami parlamentarnymi PSL bierze pod uwagę dwa scenariusze. Samodzielny start lub budowę Koalicji Polskiej – w czerwcu ostateczną decyzję podejmie w tej sprawie Rada Naczelna PSL. Co dalej?

PSL. Co dalej?

Lider PSL zapowiedział, że postara się zbudować wokół PSL szerszą formację. Zaprosił do współpracy „wszystkich, którym bliskie są wartości chrześcijańskie, ludowe, demokratyczne i narodowe”. Pomysł budowy Koalicji Polskiej ma zostać w najbliższym czasie poddany konsultacjom w całej Polsce.

Chcemy budować Koalicję Polską. Wierzymy, że jest wspólne miejsce na liście dla ludowców, chadeków i konserwatystów. Dla tych wszystkich, którzy może nie znaleźli swojego miejsca w ostatnich wyborach i nie poszli do tych wyborów. O te głosy chcemy zawalczyć – mówił po Radzie Naczelnej Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

To tylko zagrywka?

Politycy PSL podkreślają, że jeśli pomysł budowy Koalicji nie spotka się z aprobatą, ludowcy wystartują w wyborach samodzielnie. Oba te scenariusze nie są jednak po myśli ich niedawnych koalicjantów. Sławomir Neumann z PO podkreślał, że żałuje, że politycy PSL podjęli taką decyzję, a Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) wspominała niedawną współpracę jako „dobrą”.

Pojawiły się również głosy, że całe to zamieszanie jest próba wylicytowania większej ilości miejsc na listach w wyborach do Sejmu i Senatu. W rozmowie z WP Ryszard Czarnecki podkreślił, żePSL nie wyjdzie ostatecznie z Koalicji Europejskiej. To tylko licytowanie ze strony ludowców. Nie mają pieniędzy na kampanię”.

Siódemka programowa PSL

PSL co dalej

PSL opuścił Koalicję Europejską.

Ludowcy ogłosili już pierwsze punkty swojego nowego programu wyborczego, czyli siódemkę programową PSL. Co obiecują rolnikom?

  •  darmowe leki i szczepienia dla dzieci
  •  emerytury bez podatku
  •  1200 zł dopłaty minimalnej do hektara dla rolników
  •  0% VAT na zdrową żywność
  •  10% PIT dla samozatrudnionych
  •  500+ dla uczących się powyżej 18. roku życia
  •  głosowanie przez internet

To nasza siódemka programowa. Liczymy, że drugą siódemkę dopiszą sami mieszkańcy i z tym wspólnym programem pójdziemy do jesiennych wyborów – zapowiedział Kosiniak-Kamysz.

Kup min. 3 j.s. RGT JakuzziKup teraz a czwartą dostaniesz za 1 zł netto!

Jakie ceny zbóż? Żniwa 2019

Żniwa 2019 rozpoczęły się dwa tygodnie wcześniej, ale te towarowe ruszą dopiero za około 10 dni. Jak wygląda obecna sytuacja na rynku zbóż?

9 lipca 2019

Ciekawostki rolnicze w 100 sekund. Roboty rolnicze

Sprawdź, kto przeznaczył 30,5 mln zł na roboty rolnicze, i dowiedz się, pod jakim kątem zwyciężamy w Europie.

Czy na talerzach chińskich konsumentów znajdzie się więcej drobiu z Polski? [AKTUALNOŚCI]

Wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki negocjuje w sprawie zwiększenia eksportu polskiego drobiu do Państwa Środka.

17 maja 2019