Zatkanie ksiąg u bydła: jak go uniknąć?

Zatkanie ksiąg u bydła to poważna dolegliwość, która – jeśli nie będzie zdiagnozowana i szybko leczona – może spowodować padnięcie zwierząt nawet w ciągu kilku dni od wystąpienia pierwszych objawów! Jak go uniknąć?

Zatkanie ksiąg u bydła jest, podobnie jak w przypadku wielu innych chorób, najczęściej spowodowane przez niewłaściwe postępowanie hodowcy, przede wszystkim nieprawidłowe komponowanie dawki pokarmowej. Księgi zatykają się przy podawaniu rozdrobnionego, suchego pokarmu, którego zwierzę nie jest w stanie do końca strawić. Zatkanie ksiąg może być również spowodowane zrostami lub występować równolegle z zapaleniem otrzewnej.

Zatkanie ksiąg może być również spowodowane zrostami lub występować równolegle z zapaleniem otrzewnej.

Objawy zatkania ksiąg u bydła

Zatkanie ksiąg u bydła objawia się dość charakterystycznie – zwierzę ma mocno zmniejszony apetyt, czasem w ogóle nie chce sięgać po paszę. Można też zaobserwować rzadkie oddawanie kału, który jest mocno wysuszony i oddawany w bardzo małych ilościach. Zwierzę staje się też coraz bardziej odwodnione. Chora krowa ma bolesny i wzdęty brzuch, może stękać lub porykiwać, w badaniu ma powiększone pole wypukowe ksiąg i wątroby. Przy zatkaniu ksiąg krowa daje wyraźnie mniej mleka, staje się osowiała, apatyczna, mało ruchliwa. Charakterystyczne jest też zmniejszenie liczby oddechów oraz uderzeń serca. Wszystkie te objawy powinny skłonić hodowcę do jak najszybszego rozpoczęcia leczenia. Często przed postawieniem diagnozy wykonuje się jeszcze badania laboratoryjne treści żwacza, aby wykluczyć inne choroby o podobnych objawach.

zatkanie ksiąg u bydła

Leczenie zatkanych ksiąg odbywa się poprzez podawanie środków przeczyszczających oraz osłaniających, w szczególności zawierających olej parafinowy oraz siemię lniane.

Jak leczyć zatkanie ksiąg u bydła?

Leczenie zatkanych ksiąg odbywa się poprzez podawanie środków przeczyszczających oraz osłaniających, w szczególności zawierających olej parafinowy oraz siemię lniane. Dożwaczowo podaje się duże ilości płynów, które mają rozmiękczyć treść powodującą zatkanie. Jeżeli krowa jest silnie odwodniona, należy dożylnie podawać jej elektrolity. Jeżeli te metody leczenia okażą się niewystarczające, a objawy nie ustąpią, konieczne będzie leczenie chirurgiczne!

 

Zobacz też: Zatkanie przełyku u bydła: jak sobie z nim radzić?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: Żywienie bydła mlecznego
kampl
Jak ja rozumiem to hormon ustawia cykl na wybrany przez nas termin. I widocznie nie załapała i robi powtórkę. Cykl 25 dni może się zdążać. Ale to raczej nie że u kazdej zobacz więcej »
belek123
witam, mam problem krowy mają ruje 25-28 dni od poprzedniej inseminacji gdy są kryte na hormon tzn. doktor przyjedza bada czy jest ciałko i daje oestrophan czyli pgf i za 72 jest ... zobacz więcej »
RusiL
śrutę rzepakową zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *