Zatrucie grzybami. Czy otrzymasz odszkodowanie?

O zatrucie grzybami w okresie jesiennym nie trudno. To właśnie w tym czasie, co roku Polacy tłumnie ruszają do lasów, aby znaleźć najsmaczniejsze grzyby. Niestety co roku dochodzi do około 20-50 zatruć w wyniku przypadkowego spożycia niejadalnych grzybów. Większość przypadków wymaga hospitacji. Czy w takiej sytuacji można liczyć na wypłatę odszkodowania?
Grzyby w polskiej tradycji kulinarnej pełnią ważną funkcję, dlatego też co roku wiele osób wyrusza do lasu w poszukiwaniu grzybów. W okresie grzybobrania niekiedy mamy do czynienia z przypadkami zatrucia grzybami, które zwykle wymagają hospitacji, a w skrajnych przypadkach mogą mieć skutek śmiertelny. Jak się okazuje mając wykupioną polisę na życie można liczyć na wypłatę odszkodowania jeśli nastąpi zatrucie grzybami lub w przypadku zgonu ubezpieczonej osoby, który nastąpił po spożyciu niejadalnych grzybów.
Spis treści
Zatrucie grzybami objawy
Najczęstszymi objawami są zwykle nudności, wymioty, bóle brzucha, a także głowy. Może pojawić się również podwyższona temperatura ciała. Gdy tylko takie objawy pojawią się po zjedzeniu grzybów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Pierwsze objawy zatrucia mogą pojawić się już po kilku godzinach od spożycia grzybów, a w niektórych przypadkach nawet po kilkunastu godzinach.
Odszkodowanie za zatrucie grzybami
Zatrucie grzybami często wymaga leczenia szpitalnego, które może potrwać od kilku do kilkunastu tygodni. Czy w tej sytuacji posiadając ubezpieczenie na życie można liczyć na wypłatę odszkodowania?
Polisy na życie nie wykluczają wypłaty świadczenia osobom, które zatruły się przy spożyciu niejadalnych grzybów. W przypadku hospitalizacji osoba poszkodowana może liczyć na wypłatę świadczenia za pobyt w szpitalu zgodnie z zapisami zawartymi w umowie. Podobnie sytuacja wygląda, gdy w wyniku zatrucia dojdzie do zgonu ubezpieczonej osoby. Uposażony w polisie może ubiegać się o wypłatę świadczenia – wyjaśniła Małgorzata Panek, ekspertka ds. ubezpieczeń na życie w CUK Ubezpieczenia.
Lepiej zapobiegać, czyli jak przygotować się na grzybobranie?
Zazwyczaj zatrucie grzybami ma miejsce wtedy, gdy niewłaściwie rozpoznamy dany okaz. Aby temu zapobiec warto dobrze przygotować się do grzybobrania. Po pierwsze warto zabrać ze sobą atlas grzybów, nawet w wersji internetowej.
Natomiast w razie jakichkolwiek wątpliwości lub w celu sprawdzenia swoich zbiorów należy udać się do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej. W tym miejscu grzyboznawcy lub klasyfikatorzy mogą bezpłatnie zidentyfikować zebrane grzyby. Wysiłek włożony w dokładne sprawdzenie grzybów, jest niewielką ceną, którą płacimy za pewność, że na talerzu znajdują się wyłącznie jadalne okazy.
Sprawdź również: Stawki dopłat bezpośrednich 2022 będą wyższe?