Zatrzymano nielegalne środki ochrony roślin

Zatrzymano nielegalne środki ochrony roślin

EUROPOL wraz z szesnastoma krajami członkowskimi zatrzymał nielegalne środki ochrony roślin. W akcji uczestniczył również PIORIN.

Nielegalne środki ochrony roślin są prawdziwą plagą. Działania skierowane przeciw nieuczciwym praktykom, które są z nimi związane, przynoszą jednak efekty. 

122 tony nielegalnych środków 

Jak informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa aż 122 tony nielegalnych środków ochrony roślin zostało zatrzymano w wyniku operacji Silver Axe II. To wspólna akcja pod przewodnictwem EUROPOLU z udziałem szesnastu krajów członkowskich. PIORIN był jednym z uczestników akcji. Zgodnie z informacjami PIORIN-u kontrolowane były przejścia graniczne czy składy celne. Inspektorzy sprawdzali także różne miejsca wewnątrz kraju. Efekt jest porażający. Wyobraźmy sobie, że 122 tony to aż 5 tirów załadowanych nielegalnymi środkami.

Często podrobione środki mogą być podejrzane już ze względu na cenę.

Nielegalne środki ochrony roślin zwalczane przez PIORIN

Przypomnijmy, że PIORIN intensywnie zwalcza praktyki związane z nielegalnym obrotem środkami ochrony roślin. Każde podejrzenie co do legalności danego środka powinniśmy zgłaszać do inspekcji. Co może wzbudzić nasze podejrzenia? Choćby brak etykiety czy etykieta w obcym języku. Preparaty dopuszczone do obrotu w naszym kraju powinny posiadać czytelną informację w języku polskim. Często podrobione środki mogą być podejrzane już ze względu na cenę – jeśli w lokalnych punktach dany preparat kosztuje 200 zł to czemu takie samo opakowanie rzekomo tego samego produktu od np. przygodnego handlarza jest dwa razy tańsze? Opakowania nielegalnych środków często są przygotowane wyjątkowo niestarannie. Zwracajmy także uwagę na datę produkcji oraz numer partii. Nie decydujmy się również na zakup środka, który mógł być już otwierany – bardzo łatwo rozpoznamy czy zamknięcie jest oryginalne czy też nie. Jeśli produkt został już otworzony to tak naprawdę nie mamy żadnej gwarancji co znajduje się w środku.

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Nowe biogazownie i sieci gazowe już wkrótce w Polsce?

KOWR wesprze rynek biogazu i OZE, wyprodukowany w Polsce materiał siewny oraz selekcjonowanie najlepszych ras hodowlanych. Sprawdź, kiedy i

16 lutego 2018

Składki KRUS z odsetkami za opóźnienia

Opóźnienia w składaniu niektórych dokumentacji będą skutkować tym, że składki KRUS zapłacimy z odsetkami. Sprawdź, co zrobić, aby odsetek u

5 lutego 2018

Adiuwanty: wspomaganie herbicydów

Młody rolnik zadał pytanie o substancje wspomagające herbicydy. Narzucająca się odpowiedź – adiuwanty. Czym jednak one są?

6 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij