Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2021 – jak przebiega? Nie jest źle, ale…

Po pierwsze – jakość. Rolą rolnika jest zadbanie o możliwie najlepsze parametry kiszonki decydujące o jej przydatności do skarmiania bydła. Obecne warunki atmosferyczne powodują, że zbiór kukurydzy na kiszonkę 2021 będzie porównywalny do zeszłorocznych plonów.

Na jakość kiszonki w dużej mierze wpływa termin zbioru kukurydzy. Najczęściej zbiory przypadają na koniec sierpnia i wrzesień lecz w dużej mierze zależy to od regionu uprawy. Kluczową rolę odgrywa jednak, o czym pamiętają rolnicy, zawartość suchej masy w materiale przeznaczonym do zakiszania.

Przeczytaj również: Zbiór kukurydzy na ziarno – jakie plony i ceny?

Reklama

Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2021

Faktem jest że zbiory kukurydzy kiszonkowej są w tym roku nieco opóźnione. Niewielu rolników rozpoczęło zbiory w końcówce sierpnia ze względu na to, że plantacje nie osiągnęły jeszcze optymalnej dojrzałość do koszenia. W dużej mierze jest to spowodowane suszą panującą w czasie kwitnienia roślin. We wrześniu natomiast koszenie kukurydzy utrudniają częste opady.

Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2021 w moim regionie przebiega bez większych problemów. Pewnym utrudnieniem są opady, lecz zbiory kukurydzy trzeba przeprowadzić ze względu na termin technologiczny – potwierdza Tadeusz Szymańczak, rzecznik prasowy z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych a także plantator kukurydzy.

Kukurydza na kiszonkę 2021. Jak to z kukurydzą było?

zbiór kukurydzy na kiszonkę

Sprawdzamy, jak przebiega zbiór kukurydzy na kiszonkę 2021

fot. Tomasz Kuźdub / agrofakt.pl

Jak relacjonuje Tadeusz Szymańczak, plantator kukurydzy z ponad 30. stażem, zimna wiosna opóźniła siewy, wegetacja roślin była trudna. W kwietniu brakowało opadów i wilgotność gleby była niewielka, ale wystarczająca, by kukurydza skiełkowała i wzeszła. W maju pojawiły się już deszcze, co wyszło na dobre kukurydzy, która potrzebuje większej ilości wody w czasie, gdy kształtuje się ziarno.

– Trzeba podkreślić, że nie zależy nam na ilości masy w pryzmie, lecz ilości zgromadzonej w niej energii. Dlatego powinno się po pierwsze, kosić kukurydzę wysoko a nieskoszone części zostawić w polu. W kiszonce nie jest pożądana obecność włókna niestrawnego pogarszającego jakość kiszonki. Po drugie, w kiszonce zależy nam na energii a energia jest w ziarnie – mówi.

Warto posłuchać doświadczonego plantatora, aby zbiór kukurydzy na kiszonkę 2021 był udany.

Kiszenie to też sztuka

Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2021  oraz sam proces zakiszania przebiega coraz sprawniej ze względu na nowoczesne wyposażenie techniczne. Poza tym na rynku działają firmy, które świadczą rolnikom profesjonalne usługi. Szczególną uwagę Tadeusz Szymańczak poleca zwrócić na inokulanty.

– Najkorzystniejsza zawartość suchej masy w zakiszanych roślinach powinna mieścić się w zakresie od 28 do 35 proc. Istotne jest dobre ugniatanie zakiszanych roślin, mające na celu pozbycie się z niej powietrza. Gdy kukurydza jest zbyt sucha to obowiązkiem rolnika jest zastosowanie inokulantów. Nawet gdy dobrze przykryjemy zakiszaną masę powstaną ogniska powodujące psucie się kiszonki a temu zapobiegają właśnie inokulanty.

Inokulanty – szczepy bakterii produkujące kwas mlekowy, zdolne do poprawy zakiszanej masy. Przyśpieszają proces fermentacyjny zachowując składniki pokarmowe bez utraty suchej masy, poprawiają wartość żywieniową skrobi, włókna oraz jakość białka obniżając ryzyko powstania amoniaku oraz ograniczają rozwój drożdży i pleśni.

Czytaj również: Koszenie kukurydzy na kiszonkę 2021 – jaka cena usługi? Sprawdź!

Omacnica prosowianka i jej sojusznicy

Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2021 nie sprawia w tym roku problemów związanych z atakiem szkodników. Rolnicy uprawiający kukurydzę doskonale wiedzą, jak się bronić, gdy roślinę atakują owady. Oprócz groźnej stonki kukurydzianej, która podgryza korzenie i znamiona kwiatów, plantacje niszczy omacnica prosowianka.

-Gdy wylęgają się larwy, to ok. 10% z nich dostaje się do kolby  tworząc swoistego „hot doga” a pozostałe dostają się do łodygi – tłumaczy pan Tadeusz. – Uszkodzoną roślinę atakuje fuzarioza kukurydzy. To choroba grzybowa wytwarzająca trucizny, które poprzez mięso, mleko, jaja dostają się do organizmów zwierzęcych i ludzkich wywołując choroby nowotworowe. Jakby tego było mało uszkodzenia, które wyrządzają larwy omacnicy prosowianki atakuje urazek kukurydziany dopełniający zniszczeń ziarna. Najlepszym sposobem na zwalczanie szkodników są rzecz jasna opryski. Niestety terminy zwalczania tych owadów są różne i nie można ich zwalczać jednocześnie. 

Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2021 – podsumowanie z dobrą radą

Tadeusz Szymańczak uprawia kukurydzę w monokulturze od ponad 30 lat, więc śmiało można powiedzieć że wie, co w kukurydzy piszczy. Jego rada dla rolników jest prosta:

– Optymalizujemy koszty uprawy żeby maksymalizować dochód rolniczy z jednostki powierzchni. Nie ścigamy się w ilości ton ani ziarna, ani kiszonki. My optymalizujemy koszty. Naszym celem jest wyprodukować dobrze i w kosztach optymalnych, a najtańszą inwestycją w rolnictwie jest oczywiście wiedza.
Stosując się do tych dobrych rad, zbiór kukurydzy na kiszonkę 2021 z pewnością będzie udany.

Czytaj również: Siew pszenicy ozimej 2021

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 17

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *