Zbiory jabłek – deszcz obniża zdolność przechowalniczą

Zbiory jabłek – deszcz obniża zdolność przechowalniczą

Zbiory jabłek powoli dobiegają końca. Przez większość czasu prowadzone były w deszczu, stąd zwiększone ryzyko wystąpienia chorób grzybowych w magazynie.

Zbiory jabłek powoli dobiegają końca. W odróżnieniu od innych płodów rolnych jabłka zbierane były dosyć szybko – przede wszystkim dlatego, że było ich w tym roku sporo mniej. Sporym problemem może być też obniżona zdolność przechowalnicza, spowodowana prowadzeniem zbiorów w deszczu.

W sadach na terenie kraju jabłek jest sporo mniej niż w ubiegłym roku. W zależności od regionu zbiory są niższe o około 20-30 procent w porównaniu do poprzedniego sezonu. Sadownicy jednak nie mają powodów do narzekań – niższe zbiory zdecydowanie rekompensują im dosyć wysokie ceny, jakie uzyskują zarówno za jabłka konsumpcyjne, jak i przeznaczone do przetwórstwa.

Takie jabłka w tym sezonie dla wielu pozostaną marzeniem.

Zbiory jabłek upływały w deszczu

Sporym problemem w tym roku mogą natomiast okazać się choroby grzybowe pojawiające się na etapie magazynowania. Jest to spowodowane deszczową pogodą i dobrymi warunkami do rozwoju patogenów grzybowych.

– Opady, z którymi mamy do czynienia praktycznie przez całą jesień zwiększają ryzyko wystąpienia groźnych chorób grzybowych, między innymi gorzkiej zgnilizny jabłek. W niektórych partiach magazynowanych jabłek już można zaobserwować niewielkie plany gnilne, sugerujące infekcję grzybami – mówi Jan Domański, sadownik z Sętala. – Na etapie zbiorów jabłka wyglądały bardzo dobrze, jednak deszczowe zbiory dawały niemal pewność, że na etapie przechowywania pojawią się objawy choroby. Najbardziej wrażliwe i narażone na gorzką zgniliznę są przede wszystkim takie odmiany, jak Szampion, Ligol czy Jonagold.

Niedobór wapnia w miąższu owoców

W niektórych sadach w tym roku sporym problemem jest również gorzka plamistość podskórna. Choroba ta jest efektem niedoboru wapnia w miąższu owoców i również najczęściej dotyka odmiany wrażliwe.

– W tym sezonie problemem było również słabe wybarwienie jabłek oraz w niektórych partiach niedostateczna jędrność, co również może wskazywać na słabe zdolności przechowalnicze owoców – wyjaśnia sadownik. – Póki co najlepiej na etapie magazynowania mają się wczesne odmiany, które z sadów zostały zebrane najwcześniej. Te jabłka, które pozostawały na drzewach dłużej i były narażone na nieustanne opady deszczu, na pewno będą radzić sobie w magazynie gorzej.

Korekcja racic u bydła a jakość produkcji

Coraz częściej pojawiają się problemy z racicami u bydła. Co je powoduje, do czego prowadzą i jak ich uniknąć?

22 kwietnia 2018

Mączniak prawdziwy zbóż – problem, z którym łatwo sobie poradzić

Mączniak prawdziwy zbóż może stanowić dla rolnika wyzwanie. Okazuje się, że jego zwalczanie nie jest wcale takie trudne.

21 kwietnia 2018

„Dzięki stosowanym zabiegom, nasza pszenica zawsze trzyma parametry”

Andrzej Wszeborowski uprawia pszenicę konsumpcyjną na ok. 400 ha. Jak chroni uprawy przed chorobami, aby utrzymać wysokie parametry ziarna?

22 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij