Zbiory w 2022 r. – Nowe dane i prognozy na kolejny sezon
Zbiory zbóż i rzepaku 2022 r. są już dawno za nami. Jednak dopiero teraz, na podstawie uaktualnionych danych Copa-Cogeca przedstawiła swoje nowe prognozy dla produkcji zbóż, jak również dla roślin oleistych i białkowych. Jak można podsumować miniony sezon i jakie są prognozy na 2022/2023? Sprawdźmy!
Podczas jednego z ostatnich spotkań eksperci z grupy roboczej Copa-Cogeca potwierdzili przewidywania organizacji które podano w lipcu br. Zbiory w 2022 r. w krajach UE-27 zapowiadają się mniej obiecująco szczególnie jeśli chodzi o produkcję zbóż. Przedstawiciele Copa-Cogeca, czyli europejskiej organizacji zrzeszającej związki zawodowe i organizacje spółdzielcze lepszych wyników spodziewają się dla roślin oleistych i białkowych.
Spis treści
Zbiory w 2022 r. Produkcja i plony zbóż w UE ze spadkiem
Eksperci z Copa-Cogeca w najnowszej prognozie zbiorów w UE przewidują, że produkcja zbóż w 2022 r. wyniesie 269 mln t. Co świadczy o spadku w wysokości 6,8% w porównaniu do wyników osiągniętych podczas zeszłorocznych zbiorów. Niższe wyniki będą miały miejsce, pomimo obsiania podobnego areału jak w 2021 r.
Zbiory zbóż w 2022 r. zapowiadają się niższe, podobnie jak produkcja czy plony zbóż. Na osiągnięte wyniki wpływ miała susza, która negatywnie wpłynęła zwłaszcza na zbiory kukurydzy. Prognozuje się, że produkcja kukurydzy wyniesie 55 mln t, czyli o 20% mniej, niż porównując rok do roku. Z oświadczenia Copa-Cogeca wynika, że w 2022 r. znacząco niższe będą zbiory pszenicy durum (7,4 mln t), a zdecydowanie mniejszy spadek przewiduje się w przypadku pszenicy zwyczajnej (125,6 mln t).
Ogólnie rzecz ujmując, poziom produkcji w 2022 r. plasuje się poniżej pięcioletniej średniej – dodała Copa-Cogeca.
Prognozy na sezon 2022/2023
Sezon 2021/2022 już za nami i z pewnością można go określić jako nieprzewidywalny i wyróżniający się wahaniami cen zbóż w notowaniach krajowych, jak i giełdowych. Zdaniem Mirosława Marciniak z InfoGrain kolejny sezon 2022/2023 na pewno nie będzie łatwiejszy, niż poprzedni. W nowym sezonie można spodziewać się bardzo dużej zmienności na rynkach zbożowych, jak i oleistych. Podobnego zdania jest Copa-Cogeca, która podkreśla, że trudności z zaopatrzeniem w nawozy odbiją się na produkcji w 2023 r. plonach, jakości i rodzaju upraw, a także cenach.
Zbiory w 2022 r. Korekta wyników dla roślin oleistych i białkowych
Zdecydowanie lepiej przedstawiają się wyniki jeśli chodzi o zbiory w 2022 r. roślin oleistych i białkowych, które mają być lepsze od średniej pięcioletniej. Dzięki obsianiu większego areału i wyższym plonom prognozuje się, że produkcja rzepaku ozimego wyniesie 19,5 mln t.
Stabilnie powinna utrzymać się również produkcja soi w UE, ponieważ wyższa powierzchnia upraw skompensowała niższe plony. Z kolei, produkcja roślin białkowych takich jak bób powinna wzrosnąć o 5%, dzięki uzyskaniu wyższych zbiorów w krajach skandynawskich i bałtyckich.
Czytaj również: Będą kolejne dopłaty do nawozów w 2022 r.? Sprawdź!
Źródło: Copa-Cogeca; infoGrain
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!