Zbiory zbóż w 2023 większe niż przed rokiem, a magazyny wciąż pełne
Pierwsze prognozy Komisji Europejskiej mówią, że zbiory zbóż w 2023 będą znacznie wyższe niż w 2022 r. Tymczasem w polskich magazynach wciąż zalegają zapasy z ubiegłego sezonu. Rodzą się obawy o dużą presję cenową.
Szacunki ekspertów z KE uwzględniają dane z krajów członkowskich oraz prognozy plonów europejskiej agencji monitorowania upraw MARS. Wynika z nich, że zbiory zbóż w 2023 w UE będą o 8,4% większe niż w roku poprzednim.
Spis treści
Jakie będą zbiory zbóż w 2023 r.?
Pierwsze w tym roku prognozy KE wskazują, że europejscy rolnicy zbiorą 287,9 mln t zbóż, czyli o 22,3 mln t więcej (+8,4%) niż w roku poprzednim.
Do tego stanu rzeczy przyczynił się niekorzystny przebieg warunków atmosferycznych w zeszłym roku. Rok 2022 r. uznano bowiem za wyjątkowo suchy. Z kolei rok 2023 r. zaczął się dobrze dla upraw zbożowych. Wskutek tego pod względem żniw zeszły rok był znacznie mniej produktywny od obecnego.
Zbiory zbóż w 2023 poprzedza duży stan magazynowy
Ponadto zapasy unijne są o ok. 6 mln wyższe niż marcowe szacunki agencji Stategy Grains. A zatem do końca roku gospodarczego zapasy zboża zwiększą się o ponad 10 mln t do blisko 59 mln t. Co ważniejsze, wynik ten uwzględnia ograniczenie przez KE importu zboża (głównie z Ukrainy) z poziomu 35 mln ton do 26 mln ton.
Niższe zbiory zbóż w 2023 r. na Wschodzie
Tymczasem w Rosji i Ukrainie spodziewany jest spadek plonowania. Dlatego eksport zbóż z UE może być większy. Według ekspertów wyniesie on 47 mln t, a zatem o 3 mln t więcej niż w minionym sezonie handlowym.
Warto jednak wziąć pod uwagę, że zastosowania tego produktu nie wykazują potencjału do wzrostu. Szczególnie wyraźnie widać to w odniesieniu do spożycia pasz, które ma bezpośredni związek z szybkim tempem kurczenia się populacji zwierząt gospodarskich.
Jakie ceny za zbiory zbóż w 2023 r.?
Biorąc pod uwagę powyższe szacunki, stopień samowystarczalności może wynieść 112,5%. Scenariusz ten sugeruje wzrost presji cenowej na rynek unijny.
Obecne ceny w UE kształtują się nieco poniżej 248 EUR/t pszenicy na nowe zbiory. To o około 50 EUR mniej niż w lutym 2023 r. i o około 100 EUR mniej niż w kwietniu 2022 r.
Oczywiście należy liczyć się z tym, że możliwości eksportowe są lepsze niż oczekiwane. Trudno też przewidzieć przebieg pogody czy inne czynniki. Ostatecznie więc zbiory zbóż w 2023 r. mogą się okazać mniejsze, niż wskazują obecne prognozy.
Źródło: serwis IGR
Czytaj także: Zachodni importer: polscy rolnicy to spekulanci zbożowi!
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!