Komisja Europejska zmniejszyła swoje oczekiwania dotyczące tegorocznych zbiorów pszenicy dla krajów UE. Mimo tej obniżki z prognozy wynika, że unijni farmerzy zbiorą więcej ziarna niż w poprzednim roku.
Pod koniec lipca, KE uaktualniła swój raport dotyczący tegorocznych zbiorów zbóż. Ta prognoza jest oparta w dużej mierze na danych z przebiegu żniw.
Najnowsza prognoza
313 mln ton – tyle mają zdaniem KE wynieść zbiory zbóż w UE. To poziom o 0,8 mln niższy niż unijni eksperci zakładali jeszcze w czerwcu i o prawie 2 proc. wyższy niż średnia pięcioletnia. Dla porównania, przypominamy, że w ubiegłym roku było to 292,9 mln ton.
– Lipcowa prognoza zbiorów pszenicy została obniżona o 0,7 mln ton, w stosunku do oczekiwań sprzed miesiąca. Zbiory pszenicy (razem miękkiej i durum) powinny sięgnąć 150,91 mln ton, co i tak oznaczać będzie wzrost o blisko 9 pro. w stosunku do słabego 2018 roku, ale oznaczać to będzie wynik 0,2 proc. poniżej średniej z pięciu ostatnich lat – czytamy na stronie Internetowej Giełdy e-WGT.
Zbiory zbóż w UE i Polsce
KE nieznacznie obniżyła prognozy zbiorów jęczmienia, a podwyższyła – kukurydzy. Korekta unijnej produkcji w obu tych przypadkach osiągnęła poziom 0,2 mln ton. Eksperci zakładają, że unijnym farmerom uda się 60,25 mln ton jęczmienia (minimalnie powyżej średniej) i o prawie 7 proc. więcej niż w poprzednim roku. Produkcja kukurydzy wynieść ma natomiast 69,8 mln ton, (+0,5 mln ton w skali roku i o 6 proc. powyżej średniej).
KE obniżyła również swoje oczekiwania dotyczące zbiorów zbóż w Polsce (-0,94 mln ton w porównaniu z prognozami z czerwca). Produkcja wszystkich zbóż w naszym kraju ma uplasować się na poziomie 29,1 mln ton. Oznaczałoby to wzrost o ponad 12 proc. w skali roku i jednocześnie 3 proc. poniżej średniej.
Źródło: KE/ e-WGT
Dodaj komentarz