Grupa Techniczna PROCAM uruchamia, szczególnie w środkowych, południowych, jak i zachodnich województwach kraju Czerwony Alert Szkodnikowy. Prognozuje na najbliższe dni liczne, początkowe, ale już masowe wyloty chowacza brukwiaczka oraz pojedynczych sztuk chowacza czterozębnego.

Wróblewo, rozpoczyna się nalot chowaczy, w żółtym naczyniu: 3 szt. chowacz brukwiaczek i 20 szt. chowaczy czterozębnych
Czas na zabiegi insektycydowe
W najbliższych dniach, po przekroczeniu progu szkodliwości czas na zabiegi insektycydowe. Preparaty, które można stosować na tego szkodnika, to insektycydy zawierające w swoim składzie chloropiryfos. Substancja biologicznie czynna chloropiryfos atakuje system nerwowy i oddechowy owada. Ochrania rośliny do 10-14 dni po zabiegu przez działanie żołądkowe (larwa chowacza) oraz gazowe i kontaktowe (postać dorosła chrząszcza).
Temperatura sprzyja nalotowi chowaczy i…
Jeżeli temperatura w nocy dość wyraźnie spada, należy pamiętać, że podczas południowej operacji słońca temperatura będzie dochodziła w niektóre dni do prawie 20°C i te kilka godzin w dzień wystarczy, aby doszło do złożenia jaj w zagłębienia w dopiero co wzrastające łodygi. Nalot chowaczy jest więc szczególnym zagrożeniem.
Ponieważ oprócz temperatury, która warunkuje rozwój owadów, mamy jeszcze wilgoć, pamiętajmy, że w tych nadchodzących dniach będziemy jej mieli dużo, co przy temperaturach powyżej 12–15°C będzie warunkowało w rzepaku dalsze infekcje szarą pleśnią oraz suchej zgnilizny kapustnych, a w pszenicy mączniaka prawdziwego zbóż i traw, a także septoriozy paskowanej liści pszenicy i rdzy.
Co z bobowatymi?
Jesteśmy w okresie siewów bobowatych, gdzie zwracamy uwagę na zaprawianie ich bakteriami brodawkowatymi, przypominamy więc o aplikacji szczepionki bakteryjnej RHIZOBIUM. Przy okazji, prosimy zwracać uwagę w fazie wschodów bobowatych na lot muchówek, czyli szczególnie szkodliwej w tej fazie wzrostu śmietki kiełkówki oraz żerowania oprzędzików.
Aktualizacja 10.04.2014 województwo pomorskie
Doradcy Agrotechniczni PROCAM dokonali dziś połowów chowaczy z rana 10.04.2018 na trasie z Gdańsk obwodnica południowa – Tczew:
Znaleziono:
- Wróblewo – 20 sztuk chowacz czterozębny / 3 sztuki chowacz brukwiaczek / 2 słodyszek rzepakowy / 1 skrzypionka zbożowa
- Grabina Zameczek – 10 sztuk chowaczy
- Pordenowo – 12 sztuk chowaczy
- Koźliny – 3 sztuki chowacz brukwiaczek ( ale za to duże „tłuste” samice )
- Tczew – 5 sztuk chowacz czterozębny / 1 sztuka chowacz brukwiaczek / słodyszek rzepakowy 3 sztuki / skrzypionka zbożowa
Jak widać, większość wyłapywanych szkodników to chowacz czterozębny. Jeżeli mielibyśmy wyrokować, to środa/ czwartek na Żuławach czas będzie zaczynać zabiegi insektycydowe!
Chcesz wiedzieć więcej? Już dziś skontaktuj się Doradcami z firmy PROCAM
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Dodaj komentarz