Zboża jare: czym zwalczać choroby grzybowe?

Zboża jare: czym zwalczać choroby grzybowe?

Zima uszkodziła wiele upraw ozimych, w związku z czym rolnicy wysiali w ich miejsce zboża jare. Sprawdźcie, czym je chronić!

W 16 odcinku „Poradnika aF” omawiamy choroby zbóż jarych. W wielu miejscach Polski zima spowodowała bowiem uszkodzenia w oziminach, w związku z czym rolnicy wysiali w ich miejsce zboża jare. Pszenica jara na poletkach dolnośląskich znajduje się aktualnie w fazie BBCH 31–32, czyli idealnym momencie na przeprowadzenie zabiegu T1. Prof. Marcin Kozak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wyjaśnia, które środki podziałają na poszczególne choroby, m.in. mączniaka prawdziwego, rynchosporiozę, czy rdze.

agroFakt.pl: Witam serdecznie w kolejnym odcinku „Poradnika agroFakt”. Skupimy się dzisiaj na zbożach jarych, gdyż zima w Polsce w niektórych okresach była wyjątkowo niekorzystna i oziminy nam przemarzły, na skutek czego musieliśmy je przesiać zbożami jarymi. Ze mną prof. Marcin Kozak, witam serdecznie. Jakie choroby występują na zbożach jarych?

prof. dr hab. Marcin Kozak: Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że na zbożach jarych, podobnie jak na ozimych, główną rolę odgrywają mączniaki, może być to plamistość siatkowa, może być rynchosporioza, ramularia, czy rdze.

Jak chronić nasze uprawy?

My znajdujemy się obecnie na pszenicy jarej, ta pszenica jara jest w fazie BBCH ok. 32, jest to bardzo dobry okres na to, aby wykonać pierwszy zabieg i w naszym przypadku proponujemy z 2 różnych grup chemicznych, z morfolin oraz z triazoli, wykonanie zabiegu chroniącego właśnie przede wszystkim tę pszenicę tutaj pod kątem mączniaków i pod kątem rdzy. Jeżeli chodzi o te choroby, to odgrywają one w tym okresie bardzo ważną rolę.

Drugi zabieg w terminie T2 proponujemy, w zależności od pogody, wykonać w oparciu również o preparaty oparte na grupie chemicznej triazoli, dlatego że silnie one oddziaływają korzystnie, zabezpieczając rośliny, maksymalnie do fazy początku kłoszenia tak, żeby w te 2 zabiegi ochronić tutaj tę pszenicę jarą, dlatego że jej okres tutaj jest krótszy, jeżeli chodzi o możliwości wykonania tych zabiegów.

A na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że formy jare zbóż, a szczególnie pszenica, charakteryzują się bardzo dobrą jakością. Żeby utrzymać tę jakość piekarniczą, chlebową, ekstra, trzeba pamiętać nie tylko o właściwym doborze odmiany, ale również o kompleksowej ochronie, bo zboża jare, szczególnie gdy są niekorzystne warunki pogodowe, susza, dają nam zwykle niższy plon, a my chcemy zyskać finanse dzięki bardzo dobrej jakości.

Dziękuję bardzo. Na dzisiaj to już wszystko i zapraszam serdecznie na kolejny odcinek poradnika.

Do zobaczenia na polach Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

 

Zobaczcie również:

Komentarze

  1. U mnie głównie septorioza się pojawia, walczę z nią od lat i obserwują powolne uodparnianie się grzybó2) na np. Rubric czy Vertisan. TEraz zastosowałem Seguris Opti na jednym z pól I efekt jest bardzo dobry jak narazie.

GMO: jak zmodyfikowano kukurydzę?

GMO wciąż wzbudza kontrowersje. Co ciekawe, to kukurydza od samego początku była obiektem zainteresowania koncernów GMO.

10 lutego 2018

Nowe zasady bioasekuracji i niedopracowane rozporządzenie?

KRIR zaopiniowała projekt rozporządzenia, który wprowadza nowe zasady bioasekuracji. Podsumowując - nie jest źle, ale widoczne są w nim ist

9 lutego 2018

Ceny unijne zbóż i rzepaku, podobnie jak polskie – spadają

Podobnie, jak w Polsce, aktualne unijne ceny zbóż i rzepaku spadły. Jest to jednak chwilowe wahanie rynku - zapewniają eksperci. Sprawdź aktualne ceny!

11 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij