Zboża ozime z opóźnionego siewu – czy zdążą właściwie wykształcić się przed zimą?

Zboża ozime w wielu rejonach kraju nie zostały wysiane w terminie. Najpierw problemem była susza, później nieustanne opady deszczu. Oziminy, które wysiane zostały mocno po terminie, mają problemy ze wschodami. Może się okazać, że do wejścia w zimowy spoczynek nie osiągną odpowiedniego poziomu rozwoju.

W tych regionach, gdzie owszem, padało, ale teraz pogoda zdecydowanie się poprawiła, opóźniony siew nie przyczynił się do pogorszenia jakości wschodów. Wręcz przeciwnie – zboża wysiane później mają się zdecydowanie lepiej. Ale nie wszędzie. Nadal mocno deszczowo jest m.in. na Kujawach i na Warmii i Mazurach. Na polach jest bardzo wilgotno, brakuje też ciepłych i słonecznych dni, które przyspieszyłyby wschody i rozwój roślin. Na niektórych polach wiele dni po wysiewie nie widać ani śladu wschodzących roślin. A te, które się pojawiają, rosną bardzo powoli.

 Pszenicę ozimą posiałem na początku października i jak na razie w większości jest w fazie pierwszego liścia.

Paweł, rolnik z Ornety (woj. warmińsko-mazurskie)

– Pszenicę ozimą posiałem na początku października i jak na razie w większości jest w fazie pierwszego liścia – mówi pan Paweł, rolnik z Ornety (woj. warmińsko-mazurskie). Dobrze, że w ogóle wschodzi, bo od kilku tygodni praktycznie codziennie pada, a słoneczne dni można policzyć na palach jednej ręki. Temperatury też nie sprzyjają wschodom, jest wyjątkowo chłodno, a nocami już zaliczyliśmy pierwsze skoki poniżej zera.

Czy wschodzące oziminy zdążą wykształcić się przed zimą? Wszystko zależy od pogody w nadchodzących tygodniach.

– Jeżeli nadal temperatury będą tak nisko, a słońca będzie jak na lekarstwo, może się zdarzyć, że zboża ozime wykształcą się do fazy 3 liści, ale potem nie zdążą zacząć się krzewić – mówi Kazimierz Orzeł z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Takie zboże nie będzie gotowe do przezimowania. Będzie mocno narażone na wymarznięcia, gdyż nie zdąży zgromadzić wystarczającej ilości substancji odżywczych niezbędnych do przetrwania dużych mrozów.

Przeczytaj również:

  1. Łódzkie: oziminy nie wschodzą!
  2. Chwasty w oziminach. Które zboża najlepiej sobie radzą?
  3. Ślimaki zjadają wschodzące oziminy

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Ciągniki rolniczeZobacz Wypełnij ankietę!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *