Zdaniem praktyków: jak ochronić plantacje nie szkodząc pszczołom?

Maj to dla rolników gorący okres. Plantacje kwitnącego rzepaku, a także zbóż wymagają intensywnej ochrony i wykonania niezbędnych zabiegów. Należy przystąpić do nich z ostrożnością, aby nie zaszkodzić pszczołom oblatującym uprawy. Jak to zrobić? Sprawdź, co radzą rolnicy!
Zabiegi w rzepaku należy wykonać pamiętając przy tym jednocześnie o bezpieczeństwie pszczół. Aby chronić nie tylko plantację, ale również te pożyteczne owady, rolnicy powinni przystępować do przeprowadzenia oprysków w godzinach wieczornych.
– W trosce o ochronę pszczół zabieg opryskiwania w kwitnącym rzepaku należy przeprowadzić wieczorem, już po oblocie tych owadów. Jego efektywność będzie wtedy również wyższa. Rolnicy stosują się do tej zasady i dbają o bezpieczeństwo pszczół – mówi dla portalu agrofakt Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.
Spis treści
Opryski wieczorową porą

Zabiegi w rzepaku należy przeprowadzić w trosce o bezpieczeństwo pszczół. Dotyczy to również zbóż. Wiele plantacji położonych jest bowiem na drodze przelotu tych pożytecznych owadów.
Wykonanie zabiegów wieczorem chroni pszczoły oblatujące uprawy. Zachować ostrożność muszą wszyscy rolnicy przystępujący do przeprowadzenia oprysków.
– Ostrożność przy wykonywaniu oprysków powinno się zachować nie tylko na plantacjach kwitnącego rzepaku, ale również na plantacjach zbóż. Pola nimi obsiane mogą być bowiem położone na drodze przelotu pszczół. Dotyczy to zwłaszcza upraw sąsiadujących z kwitnącymi teraz roślinami – doradza pan Jerzy Mikołajczyk z Pomorza.
Zabiegi w rzepaku, a pszczoły
Wieczorne opryski powinni wykonywać także rolnicy korzystający z tzw. preparatów bezpiecznych. Nawet jeśli na ich etykiecie znajduje się zapis o tym, że nie są one trujące dla pszczół. Dlaczego? Gdy te owady będą przelatywały nad plantacją „przesiąkną” zapachem stosowanego preparatu. Im jest cieplej, tym ten zapach będzie intensywniejszy.
– Stosowane preparaty nie zatrują pszczół, ale narażą je na niebezpieczeństwo. Pszczelarze ostrzegają, że jeśli na tych owadach osiądzie ten obcy zapach nie zostaną one wpuszczone do ula. Zostaną zidentyfikowane przez pozostałe pszczoły z ula jako owady obce, stanowiące zagrożenie i będą przez nie zabijane – informuje pan Juliusz Młodecki.
