Na zdrowie każdej krowie! i nie tylko…
Statystyczny konsument mleka i wołowiny może uważać, że wypas to po prostu wypuszczenie zwierząt na pastwisko. Natomiast, każdy hodowca bydła mlecznego i mięsnego wie, że to nie jest „bułka z masłem”.
Otwarcie sezonu pastwiskowego wiąże się z szeregiem czynności, które mają na celu przygotowanie pastwiska i samego stada do wypasu. Muszą rozpocząć się znacznie wcześniej niż samo otwarcie sezonu pastwiskowego. Użytki zielone to nie tylko pastwisko. To przede wszystkim użytkowanie kośne, które daje bardzo cenną paszę objętościową – zielonkę, kiszonkę i siano. Wymienione pasze zwiększają wydajność mleczną i poprawiają skład mleka, co ma odzwierciedlenie w dziesiątkach badań naukowych. Zielona masa z łąk i pastwisk to dla roślinożerców – takich jak bydło – źródło białka (rośliny motylkowe), węglowodanów, składników mineralnych i witamin. Zawartość cukrów w roślinach sprawia, że łatwo zakiszają się, dzięki czemu otrzymuje się smakowitą paszę dla krów.
Spis treści
Sezon pastwiskowy czas start!
Przebywanie zwierząt na łonie natury jest zgodne z ich naturalnymi potrzebami. Choć bydło zostało udomowione dawno, dawno temu, to utrzymanie ich na wolnym powietrzu wpływa pozytywnie na ważny obszar w hodowli każdego gatunku – na dobrostan. Jak wiadomo „szczęśliwa krowa” to zdrowa krowa, a zdrowa krowa to dużo dobrego mleka. Ponadto, wyniki badań pokazują, że żywienie pastwiskowe wpływa pozytywnie na profil kwasów tłuszczowych w mleku. Zwiększa się poziom sprzężonego kwasu linolowego (CLA) w tłuszczu mleka. Jest cennym składnikiem białego surowca – wykazuje m.in. działanie antyrakowe i antymiażdżycowe.
Przygotowanie krowy do „pleneru”
Zmiana systemu żywienia na letni musi następować stopniowo. Jeśli krowy są wypasane, to czas przyzwyczajenia żwacza do zielonki musi przebiegać w czasie – mniej więcej – tygodnia. To ważne ze względu na symbiotyczne mikroorganizmy żyjące w przedżołądku, które umożliwiają trawienie, a źle znoszą nagłe zmiany paszy. Każdą nową paszę trzeba wprowadzać stopniowo.
Łąki mlekiem płynące
Pasze pochodzące z użytków zielonych, to zarazem tania i cenna pasza. Jednak, dbanie o „zieloną powierzchnię” może być nie lada wyzwaniem. Renowacje łąk i pastwisk oraz zwalczanie chwastów na użytkach zielonych, to zadania, które wpływają na jakość zebranej zielonej masy. Poza tym trawa trawie nie nie równa. Potrzebna jest wiedza, która ułatwi dokonanie wyboru – jaka mieszanka traw bardziej najlepsza pod użytkowanie kośne, a która sprawdzi się pod pastwiska.
Przygotowanie do wypasu poprzez jedno kliknięcie
Ponieważ żywienie bydła to nie jest taka prosta sprawa, firmy Barenbrug, Corteva Agriscience™ i De Heus stworzyły portal ekspercki o wymownej nazwie „Krowie na zdrowie”. Ten program pilotażowy wychodzi naprzeciw potrzebom hodowców i ich stad. Pełni rolę medium we wsparciu merytorycznym dla polskich rolników, w zwiększeniu efektywności łąk i pastwisk oraz dbaniu o optymalne żywienie zwierząt.
Żywienie letnie krów – to jednak może być proste
Przystępując do programu „Krowie na zdrowie” hodowcy otrzymują niezbędne informacje związane z pielęgnacją użytków zielonych, produkcją sianokiszonek i optymalnym żywieniem bydła. Po wypełnieniu formularza uczestnicy programu mają możliwość konsultacji z ekspertami z dziedziny agrotechniki i żywienia zwierząt. Przystępując do programu można określić swoje zainteresowania (pastwiska, kiszonki i żywienie). Poprzez sprecyzowanie kategorii i opisanie problemu własnego stada, utrzyma się kontakt ze specjalistami.
Dzięki temu dowiemy się m.in, jak utrzymywać w dobrej kondycji użytki zielone, jak dbać o pastwiska, jak produkować idealną paszę objętościową. Ponadto, portal daje możliwość „podpatrywania” innych gospodarstw, które przystąpiły do programu i wykorzystują w żywieniu bydła pasze objętościowe wysokiej jakości. To z kolei jest środkiem do integracji środowiska hodowlanego i wymieniania się doświadczeniami i praktykami. Jak skorzystać z programu? Wystarczy wejść na stronę krowienazdrowie.pl i wypełnić formularz.
Na zdrowie krowie i nie tylko
Dbanie o trwałe i krótkotrwałe użytki zielone oraz pastwiska to dostarczanie stadu najlepszej paszy z pewnego źródła. To z kolei poprawia parametry produkcji (ilość i jakość mleka) oraz wpływa na poprawę dobrostanu zwierząt. Finalnie ma związek z naszym odżywianiem – mleko dobrej jakości to dla nas samo zdrowie.
Nie samą trawą krowa żyje
Jednak sezon pastwiskowy i pasze objętościowe pochodzące z łąk to część optymalnego żywienia krów. Jakość pasz, zarówno w sezonie letnim, jak i w zimowym, właściwa struktura TMR, jakość pasz treściwych, produkcja i ocena jakości kiszonek, zbilansowanie dawki pod kątem mineralno-witaminowym – to czynniki, które decydują o zdrowiu stada i produkcji mleka, a także jakości mięsa. Odwiedzając na co dzień stronę krowienazdrowie.pl, jesteśmy blisko tematu profesjonalnego żywienia krów mlecznych przez cały rok. Dołącz do programu i dbaj o krowie zdrowie!
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!