Zdrowie roślin – przygotujcie się na nowe prawo UE
![Zdrowie roślin – przygotujcie się na nowe prawo UE](https://www.agrofakt.pl/wp-content/uploads/2019/09/zdrowie-roslin.png.webp)
Od 14 grudnia bieżącego roku wchodzi w życie nowe prawo Unii Europejskiej. Zdrowie roślin jest przedmiotem nowych przepisów, a związane to jest z produkcją i obrotem materiału roślinnego na terenie Wspólnoty.
Podstawą jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 2016/2031 https://piorin.gov.pl/files/userfiles/wnf/nowe_prawo_ue/2031.2016_pl.pdf
Spis treści
Zdrowie roślin – kogo dotyczy nowe prawo?
W urzędowym rejestrze podmiotów profesjonalnych muszą zarejestrować się przede wszystkim producenci, eksporterzy, importerzy oraz podmioty przemieszczające wskazany materiał roślinny na terenie Unii Europejskiej.
Uwaga, bardzo ważne!
Podmioty, które są wpisane do rejestru prowadzonego przez PRIORiN zostaną automatycznie przeniesione do nowego urzędowego rejestru podmiotów profesjonalnych. Podmioty muszą jednak do 14 marca 2020 roku zaktualizować swoje dane.
Producenci, którzy takiej rejestracji nie posiadają podlegają rejestracji ze względu na zwiększony zakres roślin objętych nowym prawem. Świadczy to o tym, jak ważne jest zdrowie roślin w obrocie między producentem, handlowcem a nabywcą końcowym.
Których roślin dotyczy nowe prawo?
Rozporządzenie, w trosce o zdrowie roślin, mówi o wszystkich roślinach przeznaczonych do sadzenia. Wymienia się tu te rośliny, które przeznaczacie do sadzenia, przesadzenia lub pozostawiacie posadzone. Wykaz obejmuje:
- drzewa i krzewy, krzewinki, sadzonki, materiał szkółkarski, rośliny w doniczkach lub pojemnikach;
- bulwy, bulwocebule, cebule, kłącza korzenie, podkładki, stolony, rozłogi, sadzeniaki ziemniaka, pąki, okulanty, sadzonki, zrazy, szczepy;
- nasiona określonych gatunków i rodzajów.
Paszport
Dokument, który musisz posiadać, aby rośliny przeznaczone do sadzenia przemieszczać na całym obszarze UE, to znany już Wam paszport roślin. Paszport obowiązuje już w momencie wyprowadzenia roślin poza miejsce produkcji.
Wyjątkiem zwalniającym od posiadania paszportu jest sytuacja, w której małą ilość roślin dostarczasz bezpośrednio osobom nabywającym je na własny użytek. Dotyczy to również roślin sprzedawanych przez Internet.
Paszporty będą wydawać producenci, ale też w pewnych sytuacjach handlowcy a nawet PIORiN. O zadaniach PIORiN pisaliśmy także w materiale https://www.agrofakt.pl/jak-przygotowac-sie-do-kontroli-piorin/ . Najważniejsze jest to, że ocena zdrowotności materiału roślinnego przed wydaniem paszportu należy przede wszystkim do podmiotu profesjonalnego czyli producenta.
Najistotniejsze jest to, że…
wyniki kontroli fitosanitarnych importowanych do UE towarów roślinnych będą obowiązkowo dokumentowane w systemie TRACES NT. Potwierdzeniem wykonania kontroli będzie dokument CHED-PP. Importerzy przywożący do UE towary roślinne mają możliwość bezpłatnego założenia konta w systemie TRACES NT. Ma to związek z obowiązkowym wypełnieniem dokumentu CHED-PP, co jest równoznaczne ze zgłoszeniem towaru do kontroli granicznej. Bez założonego konta w systemie, importer nie będzie w stanie wypełnić dokumentu CHED-PP.
![Google News](https://www.agrofakt.pl/wp-content/themes/agrofakt/img/icon-google-news.jpg)