Zgłoś szkodę rolniczą — aplikacja suszowa od 20 lipca

Rolniku, zgłoś szkodę rolniczą spowodowaną przez suszę! Ale jak to zrobić, skoro aplikacja suszowa nie działa? Sprawdźmy, co radzi ministerstwo rolnictwa.

Susza rolnicza występuje na terytorium Polski i powoduje obniżenie plonów. Już na dzisiaj wiadomo, że straty osiągają w niektórych uprawach co najmniej 20%. Aplikacja suszowa miała być głównym narzędziem zgłaszania szkód wywołanych suszą. I będzie, ale aktualnie jest poprawiana. Dowiedz się, od kiedy będzie aktywna…

Reklama

„Zgłoś szkodę rolniczą” — susza trwa, aplikacja nie działa

Od 2020 r. rolnicy mogli zgłaszać szkody spowodowane suszą za pośrednictwem aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”. Obecnie nie mają takiej możliwości, ponieważ oprogramowanie nie działa. Dolnośląska Rada Wojewódzka NSZZ RI Solidarność informowała o możliwości składania wniosków o szacowanie strat w gminach. Na profilu organizacji rolnicy mogli znaleźć formularz, który po wypełnieniu należało zgłosić do urzędu w danej gminie. Pojawiły się także głosy kwestionujące działanie aplikacji i wskazujące na potrzebę utworzenia komisji suszowych, których zadaniem byłaby ocena stanu upraw w danej lokalizacji.

Czytaj też: Aplikacja suszowa 2023 nie działa. Rolnicy już liczą straty

Czekamy na 20 lipca — czy ruszy aplikacja „Zgłoś szkodę rolniczą”?

Aplikacja suszowa zostanie uruchomiania około 20 lipca br. O takim przypuszczalnym terminie mówił wczoraj (13.07) minister Robert Teleus.

Aplikacja jest obecnie poprawiana i ponownie ruszy około 20 lipca. Odpowiadając na pytania rolników, informuję, że nie przeszkadza, jeżeli zebrali już zboże. Jeżeli chodzi o aplikację, to można oszacować szkody również po zbiorach. Naszym celem jest wypracowanie takiej aplikacji, aby była ona funkcjonalna i pozwalała na obiektywne szacowanie strat — radził i doprecyzowywał Robert Telus.

Co z komisjami suszowymi?

Czy funkcjonowanie aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą” usatysfakcjonuje wszystkich producentów? Czy komisja suszowa będzie mogła funkcjonować i oceniać stan upraw?

Ministerstwo twierdzi, że jeżeli rolnik poszkodowany w wyniku suszy chciałby, aby oszacowania szkód dokonała również komisja, to powinien zgłosić swoją potrzebę, podobnie jak w wypadku szkód powstałych wskutek niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Oczywiście w terminie umożliwiającym ich oszacowanie. Przepisy w zakresie powoływania komisji szacujących straty są na końcowym etapie procedowania, a rozporządzenie ma dziś zostać podpisane (14.07). Aplikacja na podstawie wniosku rolnika i raportu oszacowania szkód sporządzonego przez komisję wygeneruje protokół lub kalkulację. R. Teleus informował także:

Jeżeli różnica między szacunkami aplikacji i komisji nie będzie większa niż 25%, będziemy wypłacać wyższą kwotę odszkodowania.

Co dalej z suszą w Polsce?

Panująca w naszym kraju susza rolnicza dotkliwie wpływa na stan plantacji. Deficyty wody silnie widoczne są we wszystkich uprawach, zarówno rolniczych jak i ogrodniczych. Na niedobór wody skarżą się też producenci roślin ozdobnych. Prognozy też są bezlitosne, ponieważ jak wskazują meteorolodzy, susze w Polsce będą się powtarzać. A w najbliższym czasie też czekają nas upalne, bezdeszczowe dni.

Czytaj również: Od kiedy dopłata do krów mlecznych?

Źródła: MRiRW, agrofakt.pl, IUNG-PIB

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 9

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Bartłomiej Garjewski pisze:

    Czyli w trawach i łakach nie ma strat A nie mamy co ciąć .I pokos słaby bo zimno było teraz susza i wypaliło . Czym karmić zwierzęta??Stratni jesteśmy Podwójnie nie bo mamy pasz objętosciowych i musimy kupić To chore że nie ma uwzględnionych łak i pastwisk Dlaczego gospodarstwa mleczne cały czas są dyskryminowane