Zgnilizna twardzikowa atakuje uprawy ogórków

Jedną z poważniejszych chorób dopadających uprawy ogórków jest zgnilizna twardzikowa. Co roku mają z nią problem plantatorzy z całej Polski. Najbardziej zagrożone są te uprawy, które prowadzone są pod szkłem lub folią. Tam grzybica ma najlepsze warunki do rozwoju.

Zgnilizna twardzikowa wywoływana jest przez grzyb należący do klasy workowców. Atakuje nie tylko ogórki. Grzyb jest polifagiem i może porażać także rzepak, warzywa korzeniowe, tytoń czy fasolę szparagową.

Jeżeli objawy zgnilizny twardzikowej obserwowane są jeszcze na polu, warto do jej zwalczania zastosować środki chemiczne.

– Objawy choroby mogą występować na praktycznie każdym organie rośliny – pędach, korzeniach, liściach, kwiatach czy owocach – wyjaśnia Andrzej Pytkowski, przedstawiciel producenta środków ochrony roślin. – Charakterystycznym objawem jest biała grzybnia o watowatej konsystencji, w której tworzą się czarne zarodniki przetrwalnikowe, tzw. sklerocja. Są one wyjątkowo odporne na negatywne czynniki atmosferyczne, wysoką temperaturę, brak dostępu wody czy środki chemiczne. W glebie mogą przetrwać nawet kilkanaście lat i rozwinąć się, gdy zajdą ku temu sprzyjające warunki.

Zgnilizna twardzikowa może dawać pierwsze objawy już na polu, ale niekoniecznie. Często ogórki są porażone, ale bez żadnych widocznych objawów. Choroba rozwija się dopiero na etapie przechowywania. Zdarza się więc, że początkowo dobre zbiory są po pewnym czasie do wyrzucenia.

Jeżeli objawy zgnilizny twardzikowej obserwowane są jeszcze na polu, warto do jej zwalczania zastosować środki chemiczne. Fungicydy dość skutecznie radzą sobie z niszczeniem patogenu znajdującego się na porażonych roślinach, jednak nie działają na te sklerocja, które znajdują się w glebie i mogą być źródłem porażenia w kolejnych sezonach wegetacyjnych. Dlatego, podobnie jak w przypadku innych chorób grzybowych, także zwalczanie zgnilizny twardzikowej powinno opierać się na odpowiedniej profilaktyce, przede wszystkim na właściwych zabiegach agrotechnicznych.

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!
Tagi: ogórki

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *