Zgorzel podstawy źdźbła: czy da się jej zapobiec?

Zgorzel podstawy źdźbła: czy da się jej zapobiec?

Przeczytaj, jakie są przyczyny zgorzeli podstawy źdźbła i jak można zapobiec tej groźnej chorobie grzybowej!

Zgorzel podstawy źdźbła to choroba, na którą najbardziej narażona jest pszenica. W naszych warunkach klimatycznych kilkadziesiąt procent upraw znajduje się w obliczu wysokiego lub średniego ryzyka wystąpienia choroby. Patogen powodujący zgorzel podstawy źdźbła jest wyjątkowo odporny na środki ochrony roślin – chorobie łatwiej jest więc zapobiegać, niż ją leczyć.

Choroba najczęściej atakuje wielkopowierzchniowe gospodarstwa z dość wąską specjalizacją, w których pszenica uprawiana jest w monokulturze. Zgorzel podstawy źdźbła nie tylko znacznie obniża plony, ale również sprawia, że są one dużo gorszej jakości – niższa jest masa tysiąca ziaren, liczba ziaren w kłosie oraz rozkrzewienie.

Równocześnie podstawy pędów brunatnieją, a następnie całkowicie czernieją, wyglądają jak osmolone.

Jan Grycko z WMODR

Zgorzel podstawy źdźbła jest chorobą grzybową, wywoływaną przez wyjątkowo zaraźliwy i szybko rozprzestrzeniający się patogen. W pszenicy ozimej pierwsze objawy porażenia grzybem można zaobserwować już jesienią bądź wczesną wiosną. Objawia się ono występowaniem skupisk siewek, które słabiej rosną, mają pożółkłe liście i są mało odporne na przemarznięcia.

– Późną wiosną zgorzel podstawy źdźbła objawia się słabszymi łanami pszenicy ze zwijającymi się liśćmi flagowymi – wyjaśnia Jan Grycko z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie– Równocześnie podstawy pędów brunatnieją, a następnie całkowicie czernieją, wyglądają jak osmolone. Porażone pędy i korzenie sprawiają, że utrudniony jest transport wody i składników odżywczych w górę rośliny, co sprawia, że zaczyna ona zamierać. Porażone rośliny wykształcają słabe kłosy z równie kiepsko wykształconym ziarnem. Bywa i tak, że kłosy są całkowicie puste.

Gdy zgorzel podstawy źdźbła zaatakuje uprawy, bardzo trudno jest je uratować, gdyż nie ma uniwersalnych fungicydów, które skutecznie niszczyłyby patogen. Opryski wykonywane w czasie, gdy rośliny są już w okresie wegetacji, są nieskuteczne. Jedynym skutecznym rozwiązaniem, które pozwala ograniczyć ryzyko pojawienia się zgorzeli podstawy źdźbła jest wysiewanie prawidłowo zaprawionego ziarna. Preparaty ochronne z ziarna szybko przenoszą się do strefy korzeniowej podczas kiełkowania, dzięki czemu tworzą warstwę ochronną i ograniczają zakażenie patogenem.

zgorzel

Jeśli zboże zaatakuje zgorzel, plony nie tylko będą niższe, ale również dużo gorszej jakości.

Podobnie jak w przypadku większości chorób i szkodników zbóż, także zgorzeli podstawy źdźbła można uniknąć lub znacznie obniżyć ryzyko jej pojawienia się poprzez odpowiednią profilaktykę.

– Przede wszystkim należy stosować właściwy płodozmian – radzi ekspert. – Po drugie, bardzo ważna jest głęboka orka, która umożliwia rozkład resztek pożniwnych przed ponownym zasianiem zbóż. Dobrym sposobem jest też stosowanie nawozów fizjologicznie kwaśnych – zgorzel podstawy źdźbła najlepiej bowiem rozwija się w glebie o odczynie obojętnym.

Z forum

Powiązany temat:

Zabiegi fungicydowe
Krzysztofsame
Panowie takie pytanie w sobotę pryskalem pszenice na chwasty środek to atlantis+ gold i moje pytanie do was kiedy mogę jechać z mikro i mocznikem długo należy odczekać
zobacz więcej »
darkoza
17 minut temu, Miro010 napisał: Pszenica bez badania PH to lekka pomyłka zainwestuj po żniwach w badanie i będzie wszystko jasne teraz to juz nic nie dokładaj bo t...
zobacz więcej »
Uziu92
mi się w tamtym roku ładnie rozpuszczał normalnie w zimnej wodzie
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Fungicyd na zboża wspomagający wysokie plony!

Ochrona fungicydowa to podstawa uzyskania wysokich plonów dobrej jakości. Sprawdź jaki preparat będzie skuteczny w każdej fazie rozwojowej!

14 kwietnia 2018

Lustracja upraw – słodyszek w rzepaku i choroby w zbożach

W wielu regionach zmniejszyło się już zagrożenie chowaczami w rzepaku, pojawia się za to słodyszek. Uwaga na choroby w zbożach!

17 kwietnia 2018

Zdaniem praktyków: Problemy z dokarmieniem dolistnym pszenicy ozimej

Z jakimi problemami borykają się rolnicy z Pomorza?

10 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij