Zielona energia dla rolników 2023 — najważniejsze pytania i odpowiedzi

Zielona energia w gospodarstwie 2023, czyli dofinansowanie do fotowoltaiki i pomp ciepła dla rolników niebawem się zakończy. Pomimo jednak finału naboru, pytań o dotacje w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” — obszar F wciąż nie brakuje. Dlatego też ARiMR przedstawiła najważniejsze odpowiedzi na pytania nurtujące rolników.
Przypomnijmy, że program Zielona energia dla rolników w gospodarstwie 2023 to wsparcie finansowe realizowane w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. W ten sposób rolnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie do fotowoltaiki, czy też do pomp ciepła. Nabór wniosków o powyższe wsparcie finansowe trwa już od 31 stycznia 2023 r. W tym czasie wśród rolników nagromadziła się spora liczba pytań, na które odpowiedziała ARiMR.
Spis treści
Zielona energia dla rolników 2023 — pytania o dofinansowanie do fotowoltaiki
Rolnicy zainteresowani dofinansowaniem w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” w obszarze F zadają pytania związane zarówno z inwestycją w fotowoltaikę, jak i w pompę ciepła. Przeanalizowaliśmy je, a także wybraliśmy te, które dla rolników mogą być szczególnie ważne.
W przypadku dofinansowania do fotowoltaiki najważniejsze pytania i odpowiedzi podane przez ARiMR brzmią następująco:
- Czy w obszarze zielona energia w gospodarstwie zakup magazynów energii jest obligatoryjny?
W przepisach określono, że do zainstalowanych paneli fotowoltaicznych obligatoryjnie musi być podłączony magazyn służący do magazynowania energii elektrycznej.
- Czy gospodarstwa, które zainstalowały panele fotowoltaiczne w celu sprzedaży prądu, będą mogły skorzystać ze wsparcia (przy założeniu, że prąd wytworzony z istniejących paneli nie zasila gospodarstwa)?
Gospodarstwa mogą skorzystać z dofinansowania do fotowoltaiki pod warunkiem, że założona instalacja będzie odrębna. Natomiast moc urządzeń wytwarzających energię elektryczną w gospodarstwie nie powinna być większa niż 50 kW.
- Czy rolnik musi mieć oddzielne liczniki dla gospodarstwa i domu?
W rozporządzeniu nie określono wymagań dotyczących konieczności posiadania dwóch oddzielnych liczników, w tym także po zrealizowaniu operacji.
Jakie dotacje dla rolników 2023? Również dofinansowanie do pomp ciepła
Program Zielona energia w gospodarstwie 2023 przeznaczona dla rolników umożliwia pozyskanie dotacji także na instalację pomp ciepła. Pod warunkiem że są one połączone z instalacją fotowoltaiczną.
W przypadku dotacji do pomp ciepła wśród rolników przewijają się pytania takie jak:
- Czy planowana do zamontowania pompa ciepła będzie mogła służyć do ogrzewania budynku jednorodzinnego w gospodarstwie rolnym?
Pompa ciepła może być wykorzystywana również do ogrzewania budynku jednorodzinnego. Rolnicy muszą jednak pamiętać, że maksymalna moc urządzeń wytwarzających energię elektryczną nie może przekroczyć 10 kW i 20% całkowitej mocy urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego w tym gospodarstwie.
- Czy mogę kupić tylko pompę ciepła lub tylko magazyn energii?
Dofinansowanie można otrzymać w przypadkach takich jak:
– zakup urządzeń do wytwarzania energii z promieniowania słonecznego łącznie z magazynem energii,
– zakup pompy ciepła, jeżeli będzie to sprzężone z zakupem urządzeń do wytwarzania energii z promieniowania słonecznego, a także magazynu energii.
W związku z tym przepisy zezwalają na zakup magazynu energii czy też pompy ciepła, łącznie z instalacją fotowoltaiczną.
Zielona energia dla rolników 2023 bez konieczności składania wniosku o dopłaty
Ważną kwestią, którą można znaleźć w pytaniach i odpowiedziach opracowanych przez ARiMR, jest możliwość ubiegania się o dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła bez konieczności ubiegania się o dopłaty bezpośrednie.
Czytaj również: Dofinansowanie do ochrony wód przed azotanami 2023 — nabór o wyższe wsparcie
Źródło: ARiMR
