Zielona energia w gospodarstwie rolnym finansowana z PROW

„Zielona energia w gospodarstwie rolnym” to nowe działanie w ramach PROW, które planuje wprowadzić resort rolnictwa. Celem uruchomienia tego działania jest wykorzystanie wszystkich środków unijnych. Tak wynika z wykazu prac legislacyjnych, które dotyczą zmian w PROW na lata 2014-2020.

Na rządowej stronie wykazu prac legislacyjnych pojawiła się informacja o projekcie uchwały ws. przyjęcia projektu nowelizacji PROW na lata 2014-2020. Zmiany finansowe, które wprowadza rząd wynikają z konieczności zapewnienia pełnego wykorzystania środków programu.

Jak poinformowano w wykazie, w związku z ciągłym wzrostem cen środków produkcji rolnej, a także materiałów budowlanych, część wnioskujących rolników odsuwa w czasie decyzje związane z inwestycjami. Oznacza to, że zainteresowanie niektórymi instrumentami wsparcia zmalało.

Zielona energia w gospodarstwie rolnym wprowadzona do operacji „Modernizacja gospodarstw rolnych”

Środki z instrumentów wsparcia, które cieszą się mniejszym zainteresowaniem zostaną zatem przesunięte do instrumentów, w ramach których możliwe jest ich pełne wykorzystanie – napisano w wykazie. Tak właśnie jest w przypadku instrumentu „Zielona energia w gospodarstwie rolnym”, który rząd połączy z operacją „Modernizacji gospodarstw rolnych”.

Jest to program, który obejmuje budowę obiektów OZE, a powodem jego narodzin jest aktualna sytuacja geopolityczna. Działanie to przewiduje inwestycje na instalacje:

  • wytwarzające energię z promieniowania słonecznego, a także jej magazynowanie,
  • inteligentnych systemów zarządzania energią wraz z możliwością zainstalowania pomp ciepła.

Przeczytaj również: Wniosek o dopłaty do nawozów. Termin zakupu nawozów do zmiany?


Wzrost oprocentowania kredytów – co dalej?

Jedną z kluczowych zmian jest więc dołączenie do operacji „Modernizacja gospodarstw rolnych” obszaru f – „Zielona energia w gospodarstwie rolnym”. 

Kolejne zaproponowane zmiany dotyczą oprocentowania kredytów w ramach instrumentów finansowych PROW 2014-2020. Zmiana ma polegać na zwiększeniu dopłaty do oprocentowania z 2 proc. do 5 proc. gwarantowanych kredytów obrotowych Funduszu Gwarancji Rolnych w celu ograniczenia skutków pandemii COVID-19.

Agroenergia oze w gospodarstwie zielona energia w gospodarstwie rolnym

Zielona energia w gospodarstwie rolnym – sprawdzamy, jakie zmiany planuje wprowadzić MRiRW

Jak wylicza MRiRW, dopłaty do tych kredytów i objęcie ich gwarancjami łącznie z gwarancjami do kredytów inwestycyjnych udzielanymi na podstawie dotychczasowych zasad wymaga zwiększenia kwoty limitu środków na instrumenty finansowe o 39 mln euro.

Zaproponowane rozwiązania zagwarantują efektywną realizację PROW 2014-2020 oraz pełne wykorzystanie środków programu, konieczne jest zatem jak najszybsze wdrożenie zaproponowanych rozwiązań” – podano w uzasadnieniu.

Przyjęcie projektu przez Radę Ministrów jest planowane na drugi kwartał 2022 r.

Czytaj również: Aktualne ceny skupu świń mocno w dół – co dalej?

Źródło: PAP, gov.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 14

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *