Zielone mszyce na grochu. Sprawdź plantację!

Co dzieje się na plantacjach roślin bobowatych? Na poletkach doświadczalnych w Gołaszynie największym problemem są… zielone mszyce.

Łubiny już u nas przekwitły mówi Ryszard Bijak, kierownik zespołu doradców w Gołaszynie Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Na naszych poletkach teraz kwitnie groch i bobik. Soja ma na razie 5–6 liści, ale to dlatego, że późno była wysiana – w kwietniu było zimno, a dodatkowo przygotowany dla niej grunt był wyjątkowo mokry.

Wydawałoby się, że nie ma problemów. Ale tak nie jest.

Problemem są zielone mszyce, przede wszystkim na grochu, ale także na innych roślinach mówi Ryszard Bijak. Tu w Gołaszynie jesteśmy już po zabiegu, ale radzę plantatorom, aby sprawdzili swoje uprawy, bo u nas mszyc było bardzo wiele.

Mszyce lubią, gdy jest ciepło i niezbyt wilgotno, ale pomimo tego, że noce są chłodne, występują bardzo licznie.

Ryszard Bijak, kierownik zespołu doradców w Gołaszynie, WODR

Zielona mszyca grochowa najczęściej występuje wierzchołkach pędów i na młodych strąkach, które przez szkodnika deformują się i zamierają. Za próg ekonomicznej szkodliwości uznaje się opanowanie ok. 20% roślin na plantacji przez grochowe mszyce zielone.

Mszyce lubią, gdy jest ciepło i niezbyt wilgotno, ale pomimo tego, że noce są chłodne, występują bardzo licznie dodaje pan Ryszard. Zapowiadana jest kolejna zmiana pogody, jeśli będzie chłodno i deszczowo, to taka pogoda może przyhamować rozwój szkodników.

Specjaliści zalecają, aby zabiegi przeciwko mszycom przeprowadzać w momencie pojawienia się mszyc uskrzydlonych. Jeśli zabieg nie przyniesie oczekiwanej poprawy, można go powtórzyć po ok. 2 tygodniach.

Zrobiliśmy także zabieg przeciwko askochytozie grochu dodaje pan Ryszard. To choroba powodowana przez grzyby, atakujące tylko groch.

Objawy askochytozy to ukazujące się na wszystkich częściach nadziemnych rośliny okrągłe, owalne lub nieregularne plamy, o średnicy 2–10 mm, koloru żółtobrunatnego, często z ciemniejszą obwódką.

Warto sprawdzić, co dzieje się na plantacji bobowatych, bo kilka dni zmiennej pogody wystarczy, aby pojawiły się problemy mówi doradca. Plantację trzeba monitorować i reagować na czas.

 

Więcej o mszycach znajdziecie w artykułach:

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *