Zakup ziemi to dla rolników szansa na poprawę konkurencyjności gospodarstw. Jak już pisaliśmy na naszym portalu, wzrosty cen gruntów ornych wyhamowały, ale ceny są nadal wysokie. Najdrożej jest w Wielkopolsce, gdzie hektar kosztuje nawet ponad 74 tys. złotych – ile trzeba zapłacić za działki rolne w pozostałych regionach kraju?
Wielkopolska to jeden z regionów o największym potencjale rolniczym w Polsce. Działają tam liczne rodzinne gospodarstwa, które potrzebują dużego areału do rozwinięcia produkcji. Nic więc dziwnego, że to właśnie w Wielkopolsce „głód ziemi” jest największy.

Ceny ziemi rolnej w Polsce są zróżnicowane. Najdrożej jest w Wielkopolsce, najtaniej na Podkarpaciu.
– Ziemia uprawna to podstawa funkcjonowania gospodarstw rodzinnych. Te gospodarstwa, aby utrzymać się na rynku muszą borykać się z dużą konkurencją. Powiększenie areału produkcyjnego znacznie poprawiłoby sytuację. Tymczasem działki są bardzo drogie i rolników na nie często po prostu nie stać – uważa Marek Okupniak z Wielkopolski.
Głód ziemi w Wielkopolsce
Z danych podanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (opracowanych na podstawie wyliczeń GUS) wynika, że w Wielkopolsce ziemia rolna jest najdroższa. Średnia cena hektara gruntu ornego plasuje się w tym regionie na poziomie 58 945 zł/ha. Wysokiej klasy grunty (I, II, III klasy) są jeszcze droższe, bo kosztują nawet 74,2 tys. złotych.
-Zdarzają się okazje, że można nabyć grunty za 35 tys. za ha, ale również transakcje ziemi rolnej za 150 tys. zł za ha. W dalszym ciągu w większości Wielkopolski istnieje tzw. „głód ziemi”. Objawia się to bardzo dużym zainteresowaniem w ruszających obecnie przetargach na dzierżawę gruntów w ramach przetargów przeprowadzanych przez KOWR – stwierdza Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Ceny ziemi rolnej w Polsce
Na jakim poziomie kształtują się ceny działek rolnych w pozostałych regionach Polski? Według danych ARiMR drogo jest również w woj. kujawsko-pomorskim (57 479 zł/ha), opolskim (47 094 zł/ha) i warmińsko-mazurskim (41 789 zł/ha). Najtaniej jest natomiast w woj. podkarpackim (25 144 zł/ha) zachodniopomorskim (28 694 zł/ha), świętokrzyskim (29 391 zł/ha) i lubuskim (29 491 zł/ha).
Dodaj komentarz