Ziemia nadal zbyt droga dla rolników

Zakup ziemi to dla rolników szansa na poprawę konkurencyjności gospodarstw. Jak już pisaliśmy na naszym portalu, wzrosty cen gruntów ornych wyhamowały, ale ceny są nadal wysokie. Najdrożej jest w Wielkopolsce, gdzie hektar kosztuje nawet ponad 74 tys. złotych – ile trzeba zapłacić za działki rolne w pozostałych regionach kraju?

Wielkopolska to jeden z regionów o największym potencjale rolniczym w Polsce. Działają tam liczne rodzinne gospodarstwa, które potrzebują dużego areału do rozwinięcia produkcji. Nic więc dziwnego, że to właśnie w Wielkopolsce „głód ziemi” jest największy.

ceny ziemi rolnej

Ceny ziemi rolnej w Polsce są zróżnicowane. Najdrożej jest w Wielkopolsce, najtaniej na Podkarpaciu.

Ziemia uprawna to podstawa funkcjonowania gospodarstw rodzinnych. Te gospodarstwa, aby utrzymać się na rynku muszą borykać się z dużą konkurencją. Powiększenie areału produkcyjnego znacznie poprawiłoby sytuację. Tymczasem działki są bardzo drogie i rolników na nie często po prostu nie stać  – uważa Marek Okupniak z Wielkopolski.

Reklama

Głód ziemi w Wielkopolsce

ceny ziemi rolnej

Według ARiMR średnia cena za hektar ziemi rolnej w Polsce wynosi 42 455 zł.

Z danych podanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (opracowanych na podstawie wyliczeń GUS) wynika, że w Wielkopolsce ziemia rolna jest najdroższa. Średnia cena hektara gruntu ornego plasuje się w tym regionie na poziomie 58 945 zł/ha. Wysokiej klasy grunty (I, II, III klasy) są jeszcze droższe, bo kosztują nawet 74,2 tys. złotych.

-Zdarzają się okazje, że można nabyć grunty za 35 tys. za ha, ale również transakcje ziemi rolnej za 150 tys. zł za ha. W dalszym ciągu w większości Wielkopolski istnieje tzw. „głód ziemi”. Objawia się to bardzo dużym zainteresowaniem w ruszających obecnie przetargach na dzierżawę gruntów w ramach przetargów przeprowadzanych przez KOWR – stwierdza Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Przeczytaj więcej o przetargach na ziemię rolną – jak nowe zasady dotyczące przetargów oceniają rolnicy?

Ceny ziemi rolnej w Polsce

Na jakim poziomie kształtują się ceny działek rolnych w pozostałych regionach Polski? Według danych ARiMR drogo jest również w woj. kujawsko-pomorskim (57 479 zł/ha), opolskim (47 094 zł/ha) i warmińsko-mazurskim (41 789 zł/ha). Najtaniej jest natomiast w woj. podkarpackim (25 144 zł/ha) zachodniopomorskim (28 694 zł/ha), świętokrzyskim (29 391 zł/ha) i lubuskim (29 491 zł/ha).

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 24

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *