Ziemniaki i buraki cukrowe: ile produkujemy?
Ziemniaki i buraki cukrowe to popularne rośliny w Polsce. Ustępują co prawda zbożom czy rzepakom, ale i tak zajmują ważne miejsce. Jak wygląda nasza krajowa produkcja w porównaniu do produkcji światowej?
Spis treści
Kto produkuje najwięcej ziemniaka?
Światowa produkcja ziemniaka oscyluje w granicach 370 milionów ton rocznie. Około 80% zbiorów ziemniaka pochodzi z Europy oraz Azji. Tendencje wzrostowe w tym segmencie produkcji rolniczej panują w Chinach i Indiach. Nieco inny trend panuje na kontynencie europejskim. Produkcja co prawda jest stabilna, ale ulega minimalnym ograniczeniom. Większa produkcja ziemniaka w ostatnich latach charakteryzuje również Afrykę oraz Australię.
Najwięcej ziemniaka na świecie produkują Chińczycy. W 201 5 roku było to niemal 100 milionów ton. Na drugim miejscu znalazły się Indie z produkcją na poziomie ponad 40 milionów ton. Ostatnie miejsce na podium przypadło w udziale Rosji z wynikiem na poziomie około 30 milionów ton. Te trzy państwa razem odpowiadały za niemal połowę światowej produkcji. Ważnymi graczami na światowym rynku ziemniaka są także takie państwa europejskie, jak Ukraina, Niemcy, Francja, Holandia, Białoruś, Wielka Brytania czy właśnie Polska.
Odpowiadamy za istotną część europejskiej produkcji, a zwłaszcza unijnej.
Nasz kraj produkuje około 8 milinów ton ziemniaka, czyli udział w światowej produkcji oscylować może w granicach nieco ponad 2%. Ziemniaki w Polsce uprawiamy na areale nieco ponad 300 tysięcy ha. Produkcja światowa zajmuje około 19 milinów ha.
Najwięksi producenci buraka cukrowego
Globalnie największymi producentami cukru na świecie są Brazylia, Indie czy Chiny oraz Unia Europejska. Ten ranking nie pokrywa się jednak z produkcją buraka cukrowego, ponieważ obejmuje pozyskiwanie cukru również z trzciny cukrowej.
Areał uprawy buraka cukrowego w Polsce wyniósł w sezonie 2016/2017 203 tysiące ha. Plon wynosił ok. 65 t/ha. Do największych producentów buraka cukrowego na świecie zaliczyć możemy Stany Zjednoczone, Rosję, Ukrainę, Niemcy czy Francję. Do dużych producentów zalicza się także Polskę. Oprócz naszego kraju spory udział w europejskim rynku posiadają również Wielka Brytania oraz Turcja. Ważnym światowym graczem są także Chińczycy. Uprawa buraka cukrowego znajduje też ważne miejsce w rolnictwie Japonii, Kanady, Czech, Słowacji czy Holandii.
W Polsce areał uprawy buraka cukrowego wciąż może ulegać zwiększeniu, co jest pokłosiem zmian na rynku tej rośliny. Zainteresowanie jego uprawą jest coraz większe, co potwierdzają twarde dane – areał zasiewów buraka cukrowego w naszym kraju w sezonie 2016/2017 był znacznie większy aniżeli jeszcze rok wcześniej. Nie dogonimy państw o ogromnych powierzchniach upraw, ale możemy ścigać największych producentów unijnych.
Polska liczącym się producentem
Zauważmy, że Polska w zestawieniu większości ważnych gospodarczo upraw znajduje się w czołówce światowej lub przynajmniej tuż za nią i zawsze w czołówce europejskiej oraz unijnej. Jesteśmy krajem liczącym się rolniczo, zwłaszcza na Starym Kontynencie. Wszelkie opowieści o tym, że nasze rolnictwo jest słabe należy więc włożyć między bajki. Już na przykładzie uprawy buraka cukrowego czy ziemniaka – roślin, które nie należą do czołówki w naszym rodzimym płodozmianie – widzimy, że odpowiadamy za istotną część europejskiej produkcji, a zwłaszcza unijnej.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!