Ziemniaki: jakie są szacunki tegorocznych zbiorów?

Areał produkcji ziemniaków w Polsce wzrasta. A jak kształtują się szacunki tegorocznych plonów w Polsce i Europie?
To już drugi rok, gdy zwiększa się w Polsce obszar upraw ziemniaków. W 2014 r. ziemniaki były uprawiane na 277 tys. ha, w tym roku zasadzono je już na 320 tysiącach ha. Dlaczego areał rośnie, choć konsumpcja spada?
– Powodów jest kilka – przyznaje dr Wojciech Nowacki, kierownik Oddziału w Jadwisinie instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy. – Jest niska cena zbóż w skupie, co powoduje, że rolnicy szukając opłacalnej produkcji często rezygnują ze zbóż i przechodzą na ziemniaki. Drugi, ważny powód to jest taki, że można uzyskać 1400 euro dopłaty obszarowej do hektara przy produkcji ziemniaka skrobiowego, jeśli producent ma podpisaną umowę z zakładem krochmalniczym.
W kwietniu ceny skupu ziemniaków w spółdzielniach ogrodniczych znacząco wzrosły.
Do ważnych powodów trzeba także dodać obecne ceny na rynku: stare i młode ziemniaki są drogie.
– W kwietniu ceny skupu ziemniaków w spółdzielniach ogrodniczych znacząco wzrosły – potwierdza Grzegorz Rykaczewski, analityk agrobiznesu z Banku Zachodniego WBK.– Tendencja zwyżkowa była obserwowana również w I połowie maja. Jak wynika z informacji Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, średnia cena skupu w połowie maja wyniosła 0,87 zł/kg, tj. o ponad 220% więcej niż rok wcześniej.
Z analiz przeprowadzonych przez ekspertów Banku Zachodniego WBK wynika także, że podobna sytuacja ma miejsce również w krajach zachodniej Europy. – Jest to związane z kurczącymi się zapasami z ubiegłorocznych zbiorów – wyjaśnia Grzegorz Rykaczewski. – Na obecną sytuację mają wpływ również niekorzystne czynniki pogodowe w północno-zachodniej Europie, które opóźniły sadzenie odmian wczesnych ziemniaków i w konsekwencji ich dostawy na unijny rynek.
Ziemniaki w Polsce uprawiane są w 400 tys. gospodarstw, choć naprawdę duże uprawy ma zaledwie 10% wszystkich producentów.
– Prognozy dotyczące tegorocznych zbiorów są dobre – dodaje analityk agrobiznesu z Banku Zachodniego WBK. – Zespół ds. Monitoringu Zasobów Rolnych (MARS) Komisji Europejskiej w kwietniowym raporcie oszacował plony ziemniaków w UE w 2016 r.na średnio 32,96 t/ha wobec 31,85 t/ha w 2015 r. MARS szacuje, że w porównaniu do ubiegłego roku, plonowanie będzie lepsze w Belgii, Niemczech oraz w Polsce. Nieznacznie niższe może być w Holandii i we Francji.

Kartofel miesiąc temu posadzony, czy tam 1.5 miesiąca temu a oni już wróżą dosłownie wróżą plon. Macie jeszcze trochę fusów aby wywróżyć mi ile zarobię na tym 1.5ha pyry które mam posadzone? A może jeszcze ile zarobie na 10ha rapsu?
Miłego dnia