Ziemniaki: co jest winne spadkom produkcji?

Ziemniaki: co jest winne spadkom produkcji?

Ziemniaki w Polsce są coraz mniej popularne, a ich produkcja sukcesywnie maleje. Powodów tej sytuacji jest wiele.

Pisaliśmy o tym, że produkcja ziemniaków w Polsce sukcesywnie maleje. Mimo to nadal pozostajemy w czołówce ich konsumentów. Co Polaków zniechęca do zakupów?

Choć na sklepowych półkach średnia cena ziemniaków luzem wynosi 1,55 zł, to za te zapakowane konsumenci płacą już często 4 zł i więcej. Na Warszawskim Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym w Broniszach w marcu ich cena była o ok. 70% niższa niż przed rokiem. Za 15 kg worek płacono od 3,45 do 6 zł.  Czy zatem na spadek produkcji ma wpływ niska jej opłacalność?

W Polsce mamy 409 tys. gospodarstw, w których uprawiane są ziemniaki. Dane z 2015 r. mówią jednak, że aż 360 tys. plantacji ma mniej niż 1 ha. Większość więc prowadzi tzw. produkcję socjalną, która ma przede wszystkim zaspokajać własne potrzeby.

ziemniaki

Bardzo duży odsetek polskich gospodarstw uprawia ziemniaki wyłącznie na użytek własny.

Z tak wielkiej ilości na rynek nie produkuje nawet 50 tys. gospodarzy i to już jest ewenement mówi Wojciech Nowacki, wiceprezes Stowarzyszenia Polski Ziemniak.

W Polsce mamy więc 2 obrazy produkcji: dużą, skoncentrowaną na sprzedaży i małopowierzchniową, bazującą głównie na własnych potrzebach.

Żałuję, że ziemniak jest kwalifikowany jako pasza. Jego produkcja jest nieproporcjonalnie wyższa w stosunku do zbóż. Nawet jeśli służy on do spasania bydła, to gospodarze używają głównie jego odpadów. Sama też rezygnacja z produkcji ziemniaka zaburza równowagę w rolnictwiemówi Wojciech Nowacki.

Na polski rynek trafiają też ziemniaki z importu, głównie basenu morza śródziemnego, sprzedawane jako młode.

Rozwiązaniem są hurtownie skupujące ziemniaki od małych producentów i zaopatrujące sieci sklepowe.

Wojciech Nowacki, wiceprezes Stowarzyszenia Polski Ziemniak

Do Polski wjeżdża ok. 50 tys. ton importowanych ziemniaków w sytuacji, kiedy mamy problem ze sprzedażą swoich zapasów. Pamiętajmy, że jest to warzywo z ziemi i nigdy nie będzie wyglądało tak atrakcyjnie, jak np. pomidory, szczególnie po okresie przechowywania. Musimy edukować społeczeństwo, że są to w pełni wartościowe warzywa, a te importowane nie mają nic wspólnego z młodymi ziemniakami. Trzeba cały czas przypominać, że najważniejsza jest jakość, a ta kryje się w naszych plonach – przekonuje Wojciech Nowacki.

ziemniaki

Foto: AgroFoto.pl, robe237

Gospodarze, którzy przechowują ziemniaki w sposób tradycyjny, odnotowują również duże straty, które mogą sięgać, w przypadku niektórych odmian, nawet 20%. W przypadku warzyw przechowywanych w nowoczesnych pomieszczeniach straty nie powinny być wyższe niż 8%. Nie każdego jednak stać na właściwe zaopatrzenie budynku.

Tutaj rozwiązaniem są hurtownie skupujące ziemniaki od małych producentów i zaopatrujące sieci sklepowemówi Wojciech Nowacki.

Takie rozwiązanie, z uwagi na ceny skupu, nie zawsze jednak satysfakcjonuje samych rolników. Gdzie zatem szukać rozwiązań?

Małych producentów wspierać powinno przede wszystkim prawodawstwo. Ze swojej strony niebawem ruszamy też z kampanią, która ma promować polskie ziemniaki i obalać niezdrowe mity na ich tematpodsumowuje Wojciech Nowacki.

Komentarze

  1. […] – Małych producentów wspierać powinno przede wszystkim prawodawstwo. Ze swojej strony niebawem ruszamy też z kampanią, która ma promować polskie ziemniaki i obalać niezdrowe mity na ich temat –podsumowuje Wojciech Nowacki. O tym informuje Agrofakt. […]

Dr Green – Nowa jakość nawozów dolistnych

Chcesz poprawić jakość i wydajność swoich plonów? Dr Green pomoże Ci w tym, z pomocą nowatorskich formuł. Zobacz, jak w prosty sposób zadbać o rośliny!

16 lutego 2018

Regulacja wzrostu ozimin. Czym skracać?

Chlorek mepikwatu to bardzo dobry regulator. Zobacz w jakich uprawach sprawdzi się najlepiej!

22 lutego 2018

Agrii Demo na starcie – które technologie sprawdzą się też u Ciebie?

Firma Agrii wystartowała z projektem Agrii Demo. Dzięki niemu będziesz mógł się dowiedzieć, jakie technologie najlepiej się sprawdzają.

22 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij