Zmiana ceny saletry i mocznika na korzyść rolników

Gwałtowna zmiana ceny saletry i mocznika widoczna jest na całym świecie. Generalnie są to obniżki cen, które nie ominęły także Polski. Czy ten spadkowy trend ma szansę utrzymać się w najbliższych tygodniach?

Zmiana ceny saletry nastąpiła nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech, które dotychczas „broniły się” przed spadkami. Ponadto w Niemczech wreszcie spadła cena mocznika. Pozwoli to odetchnąć rolnikom i nabyć nawozy w niższych cenach.

Reklama

Zmiana ceny saletry i mocznika na niemieckim rynku

Pomimo obaw związanych z obecną sytuacją na bliskim wschodzie nie doszło do zwyżek cen nawozów azotowych. Ponadto Indie zrezygnowały z przetargu na dostawy mocznika. Czynniki te spowodowały spadek cen nawozów azotowych. Dzięki temu ceny zarówno saletry wapniowo-amonowej (KAS), jak i mocznika spadły w niemieckich portach. Jest to skutek trendu na globalnym rynku, który dotarł również do Niemiec. Niestety w przypadku innych nawozów w większości ceny się nie zmieniły. Ponadto silniejsze spadki cen w Europie hamuje słabnące euro, które powoduje, że import w dolarach jest droższy.

Światowa sytuacja a ceny saletry i mocznika

Zapasy mocznika u głównych eksporterów utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. Z drugiej strony ograniczony pozostaje popyt zarówno na potrzeby bieżące, jak i na przyszły sezon. Ostatni indyjski przetarg skutkował jedynie niewielkim spadkiem wolumenu nawozów na świecie. Ponadto powrót Chin do eksportu stworzył dodatkową presję cenową na mocznik i inne nawozy azotowe w nadchodzących miesiącach.

Zmiana ceny saletry i innych nawozów azotowych w Europie

Ceny saletry amonowej pozostają względnie stabilne we Francji i pozostałej części Europy. Wynika to z tego, że wiele linii produkcyjnych w Europie jest nadal zamkniętych. Do tego europejskie ceny gazu ostatnio ponownie wzrosły. Na rynek saletry amonowej wpływają również ograniczenia eksportowe rosyjskich eksporterów nawozów azotowych.

A co się dzieje z nawozami azotowymi na Bliskim Wschodzie?

Tymczasem ceny mocznika na Bliskim Wschodzie spadły o około 10 USD z tygodnia na tydzień. Ostatecznie osiągnęły one cenę 310 USD za tonę na kwiecień i 300 USD na maj/czerwiec. Podobnie spadły ceny w Egipcie. Tymczasem ceny siarczanu amonu i amoniaku pozostały stabilne pomimo spadku cen mocznika. Ponadto nie doszło jeszcze do spadku cen fosforanu diamonowego, które widać już na świecie. Jednakże na ten miesiąc zapowiedziano większe dostawy, co może wpłynąć też na ceny tego nawozu.

Tymczasem nawozy na rynku niemieckim…

Na tym rynku mogą jednak nastąpić dalsze obniżki cen nawozów azotowych i fosforowych. Pod koniec kwietnia ceny mocznika na rynku spot w niemieckich portach importowych wynosiły nieco poniżej 430 euro za tonę. Było to prawie 10 euro mniej niż w poprzednim tygodniu.

Ceny za saletrę wapniowo-amonową (KAS) w handlu również spadły. W portach importowych i centrach hurtowych wynoszą one około 300 euro za tonę. To o 5 euro mniej niż w poprzednim tygodniu. Cena płynnego roztworu saletrzano-mocznikowego (RSM) utrzymała się na niezmienionym poziomie 295 euro za tonę.

Źródło: agrarheute

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *