Zmiana hasła do konta w ARiMR. Jak to zrobić?
Zmiana hasła będzie konieczna po tym, jak ostatnio doszło do wycieku danych na skutek działania złośliwego wirusa. W związku z tym ARiMR zaleca dodatkowe środki bezpieczeństwa.
Zmiana hasła do serwisów internetowych powinna być regularną praktyką, o której wielu z nas zapomina. Na nic zda się nawet najmocniejsze hasło, jeśli ktoś je przejmie. Dlatego oprócz regularnej zmiany haseł warto korzystać m.in. z weryfikacji dwustopniowej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Innym wygodnym rozwiązaniem może być klucz sprzętowy USB ułatwiający logowanie na serwisach internetowych.
Zmiana hasła do serwisu ARiMR
Na skutek działania wirusa do Internetu wyciekło około 3 tys. haseł użytkowników systemów obsługiwanych przez ARiMR. Jednakże wirus miał przede wszystkim na celu „pozyskanie” danych bankowych.
W związku z zaistniałą sytuacją system informatyczny ARiMR wymusi na zidentyfikowanych użytkownikach zmianę hasła. Przy pierwszej próbie zalogowania nastąpi monit o zmianę hasła. Ponadto informację o tej sytuacji Agencja wysłała w formie wiadomości SMS. Na pewno warto będzie zmienić inne hasła zapisane lub tylko wpisywane na potencjalnie zaatakowanym sprzęcie. Eksperci sugerują również skorzystanie z pomocy specjalisty z zakresu cyberbezpieczeństwa.
W przypadku, kiedy Agencja nie ma numeru telefonu do osoby, której konto zablokowano, należy sprawdzić dostęp do aplikacji ARiMR.
Co zrobić w przypadku podejrzenia wycieku danych
W przypadku podejrzenia lub stwierdzenia wycieku wrażliwych danych, ARiMR wspólnie z CERT Polska zachęca do podjęcia kilku kroków.
Po pierwsze, należałoby użyć programu antywirusowego do sprawdzenia bezpieczeństwa komputera. Jednakże trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie antywirusy mogą wykryć to zagrożenie. W takim przypadku najlepiej zrobić kopię zapasową najważniejszych danych i przywrócić komputer do stanu fabrycznego.
Następnym krokiem powinna być zmiana dotychczasowego hasła do logowania, którą najlepiej wykonać na zabezpieczonym lub wyczyszczonym komputerze.
Należy przy tym pamiętać, by unikać stosowania tego samego hasła do logowania na różnych serwisach. W razie podejrzenia wycieku danych trzeba zmienić hasła również na pozostałych stronach i pamiętać, by nie powielać ich na innych serwisach. By ułatwić sobie zapamiętywanie haseł, można posłużyć się np. menadżerem haseł zainstalowanym na telefonie. Z kolei do wpisywania danych logowania można wykorzystać klawiaturę wyświetlaną na ekranie komputera. Zmniejszy się wtedy ryzyko odczytania danych logowania z fizycznej klawiatury.
W wykorzystywanych serwisach warto włączyć dodatkowe zabezpieczenie, które umożliwia weryfikację dwuetapową lub skorzystać z klucza sprzętowego.
Bezwzględnie należy zwrócić szczególną uwagę na próby logowania na konta i regularnie sprawdzać alerty przesyłane na adres e-mail.
Czytaj też: ARiMR: od 1 czerwca kolejne nabory wniosków 2023
Źródło: ARiMR